Polish version    English version  
  IV OIG 2009/2010


 Aktualności
 O olimpiadzie
 Komitety
 XVIII OI 2010/2011
 Historia OI
 Książeczki OI
 Reprezentacja
 Obozy Olimpiady
 Galeria zdjęć
 Ciekawe odsyłacze
 OIG LiveCD
 IV OIG 2009/2010
Terminarz
Przepisy
Komitet
Przydatne zasoby
Dla zawodników
SIOgim
Opracowania
II Etap
Wyniki II etapu
 Historia OIG
 SIO
 MAIN
XI Olimpiada Informatyczna 2003/2004

Zadanie: WSC

Wschod-Zachod

Zawody III stopnia  
Plik źródłowy: wsc.*
Limit pamięci: 32 MB

Umowy międzynarodowe podpisane przez Wielce Rozległe Państwo nakładają na nie obowiązek tranzytowy - musi ono umożliwić przewiezienie koleją odpadów nuklearnych z elektrowni u wschodniego sąsiada do punktów utylizacji za zachodnią granicą. Względy ekologiczne nakazują taką organizację ruchu, by pociągi z odpadami jak najszybciej opuściły terytorium kraju.
Sieć kolejowa w tym państwie ma bardzo szczególną strukturę. Składa się ona z n miast-węzłów kolejowych oraz n-1 dwukierunkowych odcinków torów, łączących miasta-węzły. Między każdymi dwoma miastami istnieje możliwość przejazdu. Ponadto istnieje taki odcinek sieci, którego końce nie są miastami granicznymi, oraz każdy przejazd z miasta na granicy wschodniej do miasta na granicy zachodniej prowadzi przez ten odcinek.
Wszystkie pociągi z odpadami przyjeżdżają na granicę wschodnią tego samego dnia przed świtem, przy czym każdy z nich do innego miasta. Ze względu na niebezpieczeństwo wypadku pociągi jeżdżą tylko w dzień i po żadnym odcinku nie może jednocześnie jechać więcej niż jeden pociąg z odpadami, natomiast dowolnie wiele takich pociągów może oczekiwać w mieście-węźle. Dodatkowo przejechanie jednego odcinka zajmuje pociągowi jeden dzień. Ruch musi być tak zorganizowany, by każdy pociąg z odpadami dojechał do innego przejścia na granicy zachodniej.
Ile co najmniej dni pociągi z odpadami muszą spędzić na terytorium Wielce Rozległego Państwa?

Zadanie

Zadanie polega na napisaniu programu, który:

  • wczyta ze standardowego wejścia opis sieci kolejowej i przejść granicznych, do których przyjechały pociągi z odpadami;
  • wyznaczy minimalną liczbę dni, jakie musi trwać tranzyt;
  • wypisze znalezioną liczbę na standardowe wyjście.

Wejście

Pierwsza linia wejścia zawiera trzy pooddzielane pojedyńczymi odstępami liczby naturalne 1 < n, w, z < 106, n >= w+z+2. Liczba n oznacza liczbę miast-węzłów (są one ponumerowane od 1 do n), zaś w i z oznaczają liczby przejść granicznych odpowiednio na granicy wschodniej i zachodniej. Przejścia na granicy wschodniej oznaczone są liczbami 1,..., w, zaś na zachodniej liczbami n-z+1,...,n.
W kolejnych n-1 liniach znajduje się opis odcinków sieci kolejowej. Każda linia opisu zawiera dwie różne liczby naturalne oddzielone pojedynczym odstępem, 1 < a,b < n. Są to numery miast-węzłów połączonych odcinkiem torów.
W n+1-ej linii znajduje się jedna liczba naturalna p, 1 < p < w, 1 < p < z oznaczająca liczbę pociągów z odpadami. W następnej (i ostatniej) linii wejścia znajduje się p pooddzielanych pojedyńczymi odstępami różnych liczb naturalnych, z których każda jest nie większa niż w. Są to numery przejść granicznych na granicy wschodniej, do których przyjechały pociągi z odpadami.

Wyjście

Pierwsza i jedyna linia wyjścia powinna zawierać dokładnie jedną liczbę całkowitą, równą minimalnej liczbie dni, jakie odpady muszą spędzić na terytorium państwa.

Przykład

Dla danych wejsciowych:
9 2 3
1 3
2 3
4 3
4 5
4 6
7 4
5 8
9 6
2
1 2
poprawnym wynikiem jest:
4

Strzałki przedstawiają ruch pociągów w kolejnych dniach dla jedej z optymalnych organizacji ruchu kolejowego - pętla oznacza, że danego dnia pociąg stał w mieście-węźle.



Wersja do druku