• Rozwiązywanie zadań z mistrzyniami
  2021-12-27 Weronika Klemba
  Kategorie:
  • Osiągnięcia 2020/2021
  • XXIX OI

  Informujemy, że we wtorek, 28 XII 2021, między 14:00 a 15:30, odbędzie się webinarium ,,Rozwiązywanie zadań z mistrzyniami". W spotkaniu wezmą udział medalistki I EGOI 2021:

  - Zuzanna Ossowska, uczennica III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni
  - Jadwiga Świerczyńska, uczennica III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, obecnie studentka Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego
  - Wiktoria Rozkosz, uczennica XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.
  Spotkanie poprowadzi Alicja Kluczek, studentka Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki na Uniwersytecie Warszawskim.
  W dniach 14-19 czerwca 2021 roku odbyła się I Europejska Olimpiada Informatyczna Dziewcząt zorganizowana przez Szwajcarię. Niestety z powodów pandemicznych zawody rozegrano w systemie zdalnym. W zawodach, oprócz wyżej wymienionych, wzięła jeszcze udział Elżbieta Łabaj, wówczas uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 114 im. Arkadego Fiedlera w Krakowie. Polki spisały się znakomicie. Jadwiga Świerczyńska i Zuzanna Ossowska zdobyły złote medale, Wiktoria Rozkosz zdobyła srebrny medal, a nasza najmłodsza uczestniczka Elżbieta Łabaj zdobyła brązowy medal. Alicja Kluczek była opiekunką naszej reprezentacji. Ona sama jest finalistką XXVI Olimpiady Informatycznej oraz reprezentantką Uniwersytetu Warszawskiego w konkursach w programowaniu zespołowym. Na co dzień odpowiada za systemy informatyczne Olimpiady Informatycznej.
  Podczas webinarium Alicja, Zuzanna, Jadwiga i Wiktoria opowiedzą o EGOI 2021 i przedstawią wybrane zadania z zawodów wraz z rozwiązaniami.
  Transmisja odbędzie się na kanale oraz pod linkiem bezpośrednim.
 • Rozwiązywanie gier przez propagację wsteczną
  2021-12-27 Weronika Klemba
  Kategorie:
  • Osiągnięcia 2020/2021
  • XXIX OI

  Serdecznie zapraszamy na wykład dr. hab. Jakuba Pawlewicza pt. ,,Rozwiązywanie gier przez propagację wsteczną".  Wydarzenie odbędzie się 28 XII 2021, międza 16:00 a 17:30, na kanale, pod linkiem. 

  Wykładowca, Jakub Pawlewicz jest adiunktem w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy naukowej zajmuje się uczeniem maszynowym oraz metodami sztucznej inteligencji w programach grających. Jakub trzykrotnie był laureatem Olimpiady Informatycznej. Zdobył złoty i srebrny medal Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. W latach 2011-2018 pracował z zespołem z University of Alberta nad programem do gry połączeniowej Hex. W wyniku powstały programy MoHex 2.0, MoHex3HNN, które wygrywały olimpiadę programów grających (Computer Olympiad) w latach 2013-2018. Współpraca doprowadziła również do rozwiązania gry na planszy 9x9.
  Kilka słów o temacie wykładu: Niektóre gry, zamiast silić się na skomplikowane algorytmy grające z przeszukiwaniem drzewa gry i heurystykami oceniającymi (np. z użyciem sieci neuronowych), możemy rozwiązać ustalając teoretyczną wartość gry dla każdego stanu, przez przeglądanie stanów wstecz, od końcowych do początkowych. Takie podejście nazywa się propagacją wsteczną. Pokażemy jej zastosowanie do gier z pełną informacją - deterministycznych (szachy, warcaby, gra w karty Pan), jak też do gier z elementami losowości (2048, Superfarmer autorstwa Karol Borsuka).
  Zapraszamy!
 • Wyniki CEOI 2021
  2021-09-05 Weronika Klemba
  Kategorie:
  • XXVIII OI
  • Osiągnięcia 2020/2021
  • XXIX OI

  Zakończyła się tegoroczna edycja Olimpiady Informatycznej Krajów Europy Środkowej. Gospodarzem konkursu była Chorwacja, natomiast zawody odbyły się zdalnie. 

  Polscy reprezentanci odnieśli spektakularny sukces i zdobyli 3 miejsca w pierwszej piątce zawodów: 

  Serdecznie gratulujemy! 

  Opiekuami drużyni byli: dr Paweł Gawrychowski z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Tomasz Nowak, student Uniwersytetu Warszawskiego.  

  Pełen ranking można znależć na stronie. 

 • Wyniki 33 Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej
  2021-06-29 Weronika Klemba
  Kategorie:
  • XXVIII OI
  • Osiągnięcia 2020/2021
  • XXIX OI

  Zakończyła się 33 Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna, która odbywała się między 19 a 25 czerwca. Gospodarzem wydarzenia był Singapur, natomiast, ze względu na pandemię, zawody przeprowadzono onlne. 

  W skład naszej reprezentacji wchodzili: 

  Nasi zawodnicy wypadli świetnie na zawodach: 

  Wielkie gratulacje! 

  Pełny ranking mozna znaleźć na stronach: https://ranking.ioi2021.sg/ oraz http://stats.ioinformatics.org/results/2021

  Liderem zespołu był dr Piotr Chrząstowski-Wachtel, zastępcą Tomasz Nowak, a pomagali dr Paweł Gawrychowski oraz Alicja Kluczek.