Polish version    English version  
 


 Aktualności
 O olimpiadzie
 Komitety
 XVIII OI 2010/2011
 Historia OI
 Książeczki OI
 Reprezentacja
 Obozy Olimpiady
 Galeria zdjęć
 Ciekawe odsyłacze
 OIG LiveCD
 IV OIG 2009/2010
 Historia OIG
 SIO
 MAIN
Aktualności

Wyniki 2 etapu XVIII Olimpiady Informatycznej2011-02-18

Pojawiły się wyniki drugiego etapu XVIII Olimpiady Informatycznej. Gratulujemy finalistom!


Poprawki w książeczce XVI Olimpiady2011-02-04

W wersji elektronicznej książeczki XVI Olimpiady wprowadziliśmy drobne korekty w opisie rozwiązania zadania "Konduktor". Dziękujemy Mateuszowi Jurczykowi za wskazanie usterek w tym opracowaniu.


Informacje dla uczestników II etapu XVIII OI2011-01-30

W zakładce XVIII OI 2010/2011 -> II Etap pojawiły się informacje na temat zawodów drugiego stopnia: miejsca zakwaterowania, regulamin, ustalenia techniczne i lista zawodników wraz z informacją czy mają zakwaterowanie. Zachęcam do zapoznania się z nią.


Informacje dla uczestników II etapu XVIII OI w Krakowie2011-01-22

Na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawiły się informacje dla uczestników II etapu XVIII OI w Krakowie.


Informacje dla uczestników II etapu XVIII OI we Wrocławiu2011-01-19

Na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego pojawiły się informacje dla uczestników II etapu XVIII OI.


V Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów2011-01-08

Od tego roku oficjalną stroną Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów będzie www.oig.edu.pl. W szczególności, na tej stronie będą pojawiały się wszystkie informacje dotyczące przebiegu V OIG. Zawody indywidualne OIG będą standardowo przeprowadzane przez serwis SIOgim, o adresie www.oi.edu.pl/oig/. Zawody indywidualne I stopnia V OIG rozpoczynają się 10 stycznia o godzinie 10:10:10.


Poprawiony ranking pierwszego etapu XVIII OI2010-12-15

Został poprawiony ranking pierwszego etapu XVIII Olimpiady Informatycznej. Wyniki punktowe zostały bez zmian, jedynie dane szkoły i klasy zotsały zaktualizowane dla części uczestników.


V Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów2010-12-14

Na początku przyszłego roku, 10 stycznia 2011 rozpocznie się pierwszy etap V Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Uczestnicy będą mogli wziąć udział zarówno w zawodach indywidualnych, jak i drużynowych.

Zawody indywidualne

 1. 10 stycznia - 7 lutego
 2. 2 kwietnia
 3. (finał) 19 - 21 maja

Zawody drużynowe

 1. 10 stycznia - 21 marca
 2. 26 marca
 3. (finał) 19 - 21 maja


Błędna klasa w części wyników z pierwszego etapu XVIII OI2010-12-13

Część uczestników ma podaną o rok młodszą klasę w ostatnio opublikowanym rankingu z pierwszego etapu XVIII Olimpiady Informatycznej. Prawdopodobnie dla niektórych zawodników dane zostały wzięte z zeszłego roku. Przepraszamy za zamieszanie. Pracujemy nad tym problemem i mamy nadzieję, że już wkrótce ogłosimy poprawiony ranking.


Wyniki 1 etapu XVIII Olimpiady Informatycznej2010-12-11

Pojawiły się wyniki pierwszego etapu XVIII Olimpiady Informatycznej. Gratulujemy zakwalifikowanym i życzmy powodzenia w dalszych etapach. Pamiętajcie, ćwiczenie czyni mistrza.


Nowy konkurs programów walczących2010-11-30

Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Urząd Miasta Wrocławia zapraszają wszystkich, a szczególnie uczniów do udziału w nowym konkursie programów walczących, który odbędzie się na Wrocławskim Portalu Informatycznym.

Konkurs rozpocznie się 3. grudnia, będzie polegał na oprogramowaniu (w jednym z dostępnych języków: C,C++,Haskell,Ruby,Prolog,Python,Java,Erlang,Perl) oraz kierowaniu jednostkami w wieloosobowej grze strategicznej ScriptCraft. Dla uczniów szkół średnich i gimnazjów przewidziane są nagrody, koszulki oraz pendrive'y.

Strona konkursu: http://informatyka.wroc.pl/scriptcraft-konkurs

Życzymy dobrej zabawy!


Międzyszkolne Olimpijskie Kółka Informatyczne na Śląsku2010-11-29

Zapraszamy na zajęcia śląskich Międzyszkolnych Olimpijskich Kółek Informatycznych. Kółka prowadzone są niezależnie w VIII LO w Katowicach (MOKIP) i LO Filomata w Gliwicach (MOKIF). Szczegółowe informacje znajdują się na stronie mokip.wikidot.com (kółko gliwickie ma podstronę mokip.wikidot.com/mokif). Zapraszamy wszystkich początkujących olimpijczyków, przygotowujących się do OI, OIG i innych podobnych konkursów. Zespół MOKIPu i MOKIFu


High School Programming League2010-11-13

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu programistycznego: "High School Programming League" organizowanego na platformie SPOJ. Wszystkie treści konkursowe dostępne są w dwóch językach: polskim i angielskim, a uczestnictwo jest bezpłatne. Już teraz można się zarejestrować, zapoznać z systemem i rozwiązywać pierwsze zadania. Oficjalna strona konkursu: hs.spoj.pl.


Formularz rejestracyjny2010-11-09

Na stronach tegorocznych zasobach został umieszczony formularz rejestracyjny. Jest on przeznaczony dla osób zgłaszających rozwiązania pocztą tradycyjną. Można go znaleźć w zakładce przydatne zasoby.


Spontaniczny Konkurs Informatyczny2010-10-28

Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Urząd Miasta Wrocławia serdecznie zapraszają do udziału w Spontanicznym Konkursie Informatycznym, który odbędzie się w dniach 27 października - 7 listopada 2010.

Konkurs poprzedza zawody Central European Regional Contest (CERC 2010), które odbędą się we Wrocławiu w dniach 19-21 listopada 2010. Zawody CERC są jednym z etapów ogólnoświatowych eliminacji najważniejszych akademickich zawodów drużynowych w programowaniu - ACM Collegiate Programming Contest.

Nasz konkurs organizowany jest z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, choć wystartować może w nich każdy. Dla uczniów, którzy okażą się najlepsi w klasyfikacji indywidualnej, przewidziane są atrakcyjne nagrody. Ponadto szkoły, których uczniowie najlepiej zaprezentują się w zawodach, zostaną zaproszone do wystawienia swoich reprezentacji na zawody CERC 2010. Będzie to niepowtarzalną okazją, by zmierzyć się z najlepszymi drużynami z Europy Środkowej i przy okazji, a może przede wszystkim, poczuć atmosferę wielkich zawodów o międzynarodowym zasięgu.


Rozpoczynamy I etap XVIII Olimpiady Informatycznej2010-10-18

Aby Twoje rozwiązania mogły zostać właściwie ocenione, a Twój udział w Olimpiadzie zakończył się sukcesem, zastosuj się do ustaleń zawartych w "Zasadach organizacji zawodów" i w treściach zadań oraz ustaleń technicznych. Znajomość tych dokumentów jest niezbędna do wzięcia udziału w zawodach!

Pamiętaj, w szczególności, o zachowaniu zasad uczciwości: nie przysyłaj niesamodzielnych rozwiązań i nie udostępniaj innym swoich rozwiązań, chroń je przed niepowołanym dostępem. W Olimpiadzie gramy fair i Olimpiada tego pilnuje.

W zawodach będziesz brał udział poprzez SIO (System Internetowy Olimpiady), uczestnicząc w Konkursie oznaczonym jako OI18-1. Tam też znajdziesz Forum, gdzie możesz poczuć najlepiej atmosferę Olimpiady.

Jeśli rozpoczynasz udział w Olimpiadzie, mnogość przepisów i zawarte w nich, czasami skomplikowane, reguły mogą być dla Ciebie trudne i nudne, ale są one niezbędne, aby zawody były sprawiedliwe. Koniecznie przeczytaj też ,,Wskazówki dla Uczestników Olimpiady Informatycznej" w dziale ,,Dla zawodników".

Ale najważniejsze i najciekawsze są zadania. W tym roku w pierwszym etapie jest do rozwiązania pięć zadań:

Pamiętaj o terminie zakończenia zawodów: 15.11. Mówimy otwarcie: dobre rozwiązanie wszystkich zadań nawet w ciągu 4 tygodni dla początkujących jest dość trudne, ale aby brać udział w Olimpiadzie i zakwalifikować się do dalszych zawodów, wystarczy dobrze rozwiązać niektóre spośród nich. Do zawodów II stopnia przyjmiemy zapewne około aż 480 zawodników, więc poza tymi kilkudziesięcioma asami, którzy brylują na Forum, jest też wiele miejsca dla bardzo dobrych zawodników, z których jednym możesz być Ty.

Aby wziąć udział w Olimpiadzie, musisz mieć konto w serwisie SIO. Jeśli go jeszcze nie posiadasz, załóż je.

W dziale ,,Pytania" na SIO możesz poprosić organizatorów o wyjaśnienie wątpliwości. Niektóre odpowiedzi są publiczne, więc zanim zadasz pytanie, upewnij się, że nie ma jeszcze na nie odpowiedzi.

Zaglądaj na SIO, mogą tam się pojawić bardzo ważne informacje dla zawodników, w szczególności uzupełnienia treści zadań.

Witamy wśród tych, dla których informatyka jest specjalnością.

Powodzenia!


I etap XVIII OI już blisko2010-10-08

Już za niecałe 2 tygodnie (a dokładniej, 18 października) rozpoczyna się I etap XVIII Olimpiady Informatycznej. Jako pomoc w przygotowaniach, udostępniliśmy elektroniczną wersję książeczki XVII Olimpiady, zawierającej szczegółowe opracowania rozwiązań zadań z tej właśnie Olimpiady.

W charakterze treningu proponujemy rozwiązywanie zadań z I etapów poprzednich edycji Olimpiady, które można znaleźć na stronie main.edu.pl. Przykładowe zestawy zadań:

Ciekawą formą treningu przed I etapem może być także udział w internetowym konkursie FallSpot (11-17 października), organizowanym przez Wrocławski Portal Informatyczny. Strona konkursu: http://spot.informatyka.wroc.pl

ITPW - Internetowy Turniej Programów Walczących2010-09-15

W dniach 6-21 października odbędzie się kolejna edycja Internetowego Turnieju Programów Walczących, konkursu w którym zawodnicy piszą programy grające w pewną grę. Po więcej informacji odsyłamy na stronę turnieju: itpw.mimuw.edu.pl.


Google Code Jam - sukces polskiego talentu!2010-08-05

30 lipca 2010 roku w Dublinie zakończyła się VII edycja prestiżowego, międzynarodowego konkursu Google Code Jam. Spośród 24 finalistów z całego świata, dwóch reprezentatów Polski odniosło ogromny sukces, zajmując piąte i szóste miejsce - Marek Cygan z Uniwersytetu Warszawskiego i Jakub Pachocki - najmłodszy uczestniki konkursu, podopieczny Stowarzyszenia Talent (www.talent.edu.pl) i tegoroczny absolwent III LO im. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zawody zwyciężył Egor Kulikov z Rosji.

Poziom tegorocznego konkursu był naprawdę wysoki - przed najlepszymi postawiono sześć problemów do rozwiązania, które jak się okazało nie należały do (zadania dostępne na: http://code.google.com/codejam/contest/dashboard?c=801485#). Polskim informatykom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


Anna Piekarska zwyciężyła w XVII Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej2010-07-22

W zawodach w Koszycach na Słowacji wzięły udział czteroosobowe reprezentacje narodowe z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii i Węgier. Polska była reprezentowana przez pierwszą czwórkę zawodników z finałów krajowej Olimpiady Informatycznej: Igora Adamskiego, Adriana Jaskółkę, Jana Milczka i Annę Piekarską. Zwyciężczynią XVII Olimpiady Informatycznej Krajów Europy Środkowej została Anna Piekarska zdobywając 460 punktów na 600 możliwych. Miejsce drugie ex aequo zajęli Anton Anastasov z Bułgarii i Stjepan Glavina z Chorwacji uzyskując 405 punktów. Bardzo dobrze spisali się też pozostali Polacy. Jan Milczek zajął 9. miejsce i zdobył srebrny medal. Adrian Jaskółka i Igor Adamski wywalczyli medale brązowe zajmując miejsca odpowiednio 13. i 15.

Drużynowo Polska zajęła drugie miejsce ex aequo z Bułgarią, a za Chorwacją.

Ania Piekarska wygrywając Olimpiadę Informatyczną Krajów Europy Środkowej dołączyła jako pierwsza Polka (i kobieta) do grona zwycięzców liczących się międzynarodowych zawodów programistycznych. Należy życzyć Ani oraz jej kolegom sukcesów na zbliżającej się XXII Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej, która będzie miała miejsce w sierpniu w Waterloo w Kanadzie.

Ania Piekarska ukończyła w tym roku Zespół Szkół nr 14 we Wrocławiu. Zaczęła programować w pierwszej klasie gimnazjum, a szlify algorytmiczno-programistyczne zdobywała na kółku organizowanym przez Instytut Informatyki Uniwersytet Wrocławskiego. Jako uczennica Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wrocławiu brała udział w I Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów i została laureatką III miejsca. Od roku szkolnego 2007/2008 startuje z sukcesami w Olimpiadzie Informatycznej. W XV i XVI Olimpiadzie była laureatką III miejsca, w XVII - laureatką I miejsca. W roku 2009 Ania zajęła 2. miejsce w Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej w Sztokholmie w Szwecji. Sukces Ani to kolejne wielkie osiągnięcie wychowanków Olimpiady Informatycznej. Idzie ona śladem zwycięzców Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej Filipa Wolskiego z roku 2006 i Tomka Kluczyńskiego z roku 2007 (jednego z opiekunów naszych zawodników na Słowacji). Wyniki młodych polskich informatyków pokazują, że dobrze zorganizowana praca z utalentowanymi młodymi ludźmi, zaangażowanie pracowników naukowych z czołowych uczelni informatycznych w krajów, finansowanie zapewniane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz pomoc organizacyjna i finansowa jednej z największych firm informatycznych w kraju - ASSECO POLAND S.A. - pozwalają na rywalizację z sukcesami z całym światem. Na załączonym zdjęciu Polska drużyna na Olimpiadę w Koszycach. Stoją od lewej: Tomek Kulczyński - mistrz olimpijski z 2007 roku, zastępca kierownika drużyny, Igor Adamski, Ania Piekarska, Jan Kanty Milczek, Adrian Jaskółka, Kuba Radoszewski - kierownik drużyny i pilotka polskiej drużyny Zuzana Bedecsova.


Złoto i srebro dla Polski na XVII Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej2010-07-22

Upalne lato nie dla wszystkich jest czasem odpoczynku od nauki i wysiłku intelektualnego. Anna Piekarska, uczennica XIV LO we Wrocławiu, zdobyła złoty medal na XVII Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej, a Jan Kanty Milczek, uczeń III Liceum im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni i podopieczny Stowarzyszenia Talent, zdobył srebro. Wśród 40 finalistów Olimpiady, organizowanej w dniach 12-19 lipca na Słowacji, znaleźli się uczestnicy z Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski, Rumunii i Słowacji. Gościnnie zaproszono także zawodników z Bułgarii i Szwajcarii. Zarówno Ania Piekarska, jak i Jan Kanty Milczek byli laureatami I miejsca na tegorocznej XVII Olimpiadzie Informatycznej. Aktualnie wraz z innymi pasjonatami informatyki przebywają na obozie naukowo-treningowym, organizowanym przez Stowarzyszenie Talent. W Krynicy Zdrój oboje przygotowują się do startu w XXII Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, która w tym roku odbędzie się w dniach 14-21 sierpnia w Ontario.


Wyniki Finału IV Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów2010-06-17

Został ogłoszony ranking finałów IV Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów.


Obóz "Wakacyjne szlifowanie talentów"2010-06-04

Stowarzyszenie Talent z Gdyni, w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej pt.Szlifowanie informatycznych talentów, zaprasza dzieci i młodzież na bezpłatne obozy informatyczne, które organizowane są w dniach 8.07 - 20.07.2010 oraz 20.07 - 1.08.2010.

Szczegółowe zasady rekrutacji znajdują się na stronie www.talent.edu.pl i pod numerem telefonu 0 695 282 488 (P. Grzegorz Urgacz - koordynator projektu).

Nie zmarnuj wakacji i... swojego talentu


Wyniki finału XVII Olimpiady Informatycznej2010-04-20

Został ogłoszony ranking finałów XVII Olimpiady Informatycznej.


Prezentacje z finału XVII OI2010-04-18

Prezentacje Zadania, których nie umiemy rozwiązać" i "Czy zadania z Olimpiady Informatycznej są trudne?".


Ruszają Potyczki Algorytmiczne 20102010-04-13

Rozpoczęła się tegoroczna edycja Potyczek Algorytmicznych. Zapraszamy do rejestracji na stronie konkursu.


Plan zawodów III stopnia XVII Olimpiady Informatycznej2010-04-09

Pojawił się plan finału XVII Olimpiady Informatycznej. Zachęcam wszystkich zawodników do zapoznania się z nim i życzę powodzenia!


Informacje na temat II etapu IV OIG2010-03-20

Pojawiły się informacje na temat zawodów II stopnia. Dostępne są także opracowania zadań z zawodów I stopnia.


Wyniki II Etapu XVII Olimpiady Informatycznej2010-02-26

Pojawił się ranking zakwalifikowanych do finału XVII Olimpiady Informatycznej. Gratulujemy wszystkim zawodnikom.


MOKIP contest2010-02-04

Międzyszkolne Olimpijskie Kółko Informatyczne Pika zaprasza wszystkich na konkurs treningowy przed II etapem Olimpiady Informatycznej.

Termin: 6 lutego godz. 10:00

Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia strony MOKIPu: mokip.wikidot.com tam pojawią się szczegółowe informacje.


Informacje na temat II etapu XVII OI2010-02-04

Pojawiły się plan zawodów II stopnia XVII Olimpiady Informatycznej, a także lista miejsc zakwaterowania podczas zawodów.


Zakwalifikowani do II etapu IV Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów2010-01-28

Organizatorzy serdecznie przepraszają wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim zawodników za opóźnienie przekazania listy zawodników zakwalifikowanych do zawodów II stopnia ustalonych przez Komitet Głowny Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Opóźnienie zostało spowodowane problemami organizacyjnymi.


Wyniki I Etapu IV Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów2010-01-27

Próg do II etapu wynosi 155 punktów. Wkrótce opublikujemy listę zakwalifikowanych. Niestety, doszło również do dyskwalifikacji niektórych zawodników.


Wyniki I Etapu XVII Olimpiady Informatycznej2009-12-14

Pojawił się ranking z pierwszego etapu XVII Olimpiady Informatycznej.


Rozpoczyna sie IV OIG.2009-12-07

Rozpoczyna się IV Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów. Zawody I stopnia rozpoczną się 7 grudnia i będą trwały do 11 stycznia. Jest więc bardzo dużo czasu na zmierzenie się z niełatwymi, ale ciekawymi zadaniami Olimpiady. Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów zainteresowanych informatyką do spróbowania swoich sił. Popatrz na zadania, czy dasz im radę? Szczegółów możesz się douczyć w międzyczasie, np. korzystając z pomocy nauczyciela lub ze strony Młodzieżowej Akademii Informatycznej: www.main.edu.pl.

Laureaci Olimpiady uzyskują uprawnienia takie jak laureaci konkursów kuratoryjnych, a więc przede wszystkim wstęp do liceów poza kryteriami punktowymi procedury kwalifikacyjnej. A ponadto w naszej olimpiadzie można wygrać możliwość udziału w letnim obozie informatycznym , cenne nagrody rzeczowe. Wszyscy, którzy awansują do II etapu otrzymają koszulki Olimpiady.

Aby wziąć udział w Olimpiadzie trzeba też zarejestrować się oraz przeczytać Zasady organizacji zawodów, które są przygotowanym dla zawodników przewodnikiem po zawodach zawierającym ustalenia prawne i organizacyjne, a także bardzo cenne wskazówki. Regulaminu nie musicie czytać, poza tym co jest w Zasadach zawiera on ustalenia bardziej ogólne, bezpośrednio Was nie dotyczące.

Pamiętajcie o fair play. Przestrzegamy ich zasad. Niech Olimpiada będzie miejscem szlachetnej rywalizacji z koleżankami i kolegami, ale przede wszystkim polem własnego rozwoju!

Powodzenia!


Uzupełniona lista osób przyjętych na Olimpijskie Kółka Informatyczne dla Początkujących2009-11-06

Pojawiła się uzupełniona lista osób przyjętych na Olimpijskie Kółka Informatyczne dla Początkujących z miejscami tych kółek w dniu 7 listopada i nazwiskami prowadzących.


Olimpijskie Kółko Informatyczne dla Początkujących2009-11-03

Zajęcia odbędą się w najbliższą sobotę 7 listopad o godzinie 10.

Miejsca, gdzie będą się odbywały kółka podamy w czwartek.

Lista przyjętych znajduje się tu.

Tych z Was, którzy czują się pominięci proszę o telefon lub e-mail.

W razie wątpliwości lub niejasności proszę o e-mail tadkuran@oi.edu.pl lub kontakt telefoniczny pod numer 602 282 675.

Pozdrawiam serdecznie

Tadeusz Kuran kierownik projektu "Informatyka Specjalnością Młodych Polaków" i programu informatycznego "Mazowieckie Talenty"


Olimpijskie Kółko Informatyczne dla Zaawansowanych2009-10-30

Zajęcia odbędą się w najbliższą sobotę 31 października o godzinie 10. Proszę sprawdzić czy jest się na liście zakwalifikowanych do grupy zaawansowanej.

Kółka w Warszawie odbędą się w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica przy ul. Nowowiejskiej 37A.

Kółko dla Płocka odbędzie się w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Gałczyńskiego 26.

Kółko dla Siedlec odbędzie się w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Konarskiego 9.

Kółko dla Ostrołęki odbędzie się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida przy ul. Romualda Traugutta 2.

Kółko dla Radomia odbędzie się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Kochanowskiego ul. Kilińskiego 25.

Ci z Was, którzy czują się zawiedzeni tym, że nie zostali zakwalifikowani do grupy zaawansowanej proszę, żeby rozumieli, że do tych grup, przyjmujemy osoby, które umieją programować w Pascalu lub C++, rozumieją o co chodzi w Olimpiadzie Informatycznej i mogą w niej brać udział lub może nie spełniają tych wszystkich kryteriów, ale są geniuszami.

Jeśli jednak ktoś uważa, że został skrzywdzony opublikowanymi decyzjami, to proszę o telefon lub e-mail, po wzięciu pod uwagę, że te przydziały nie są ostateczne i będzie można łatwo uzyskać awans do grupy zaawansowanej z podstawowej po pokazaniu odpowiedniej klasy.

W razie wątpliwości lub niejasności proszę o e-mail tadkuran@oi.edu.pl lub kontakt telefoniczny pod numer 602 282 675.

Pozdrawiam serdecznie

Tadeusz Kuran kierownik projektu "Informatyka Specjalnością Młodych Polaków" i programu informatycznego "Mazowieckie Talenty";


Komunikat dla kandydatów na Olimpijskie Kółka Informatyczne2009-10-29

Bardzo przepraszam za opóźnienie podania informacji o przyjęciach na kółka. Niestety wobec sporej liczby chętnych długo trwają procedury związane z zaklasyfikowaniem wniosków, gdyż większość(!) kandydatów niedokładnie wypełniła wnioski i musimy pewnych rzeczy się domyślać lub prowadzić rozmowy wyjaśniające. Niemniej jeszcze raz przepraszam za to, ze nie zdążyliśmy.

Ale jest dobra wiadomość - dla wszystkich chętnych mamy miejsca, będziemy tylko decydować do jakich grup.

Nowe terminy:

 • informacje o przyjęciach i miejscach spotkań dla kółkowiczów zaawansowanych jutro o godz.14.00. Przypominam, że te grupy mają pierwsze spotkanie w tę sobotę, 31.10, o godz. 10.
 • informacje o przyjęciach i miejscach spotkań dla kółkowiczów początkujących we wtorek o godz.18.00. Przypominam, że te grupy mają pierwsze spotkanie w następną sobotę, 7.11, o godz. 11.

Pozdrawiam serdecznie,

Tadeusz Kuran


Informacja o Olimpijskich Kółkach Informatycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Mazowsza.2009-10-23

Olimpiada Informatyczna wraz z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów korzystając ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego , Miasta Warszawy i sponsorów organizuje bezpłatne OLIMPIJSKIE KÓŁKA INFORMATYCZNE w Ciechanowie, Ostrołęce, Radomiu, Płocku, Siedlcach i Warszawie.

Projekt INFORMATYKA SPECJALNOŚCIĄ MŁODYCH POLAKÓW (pod patronatem Mazowieckiego Kuratora O wiaty) i program MAZOWIECKIE TALENTY kolejny rok wspierają zdolnych uczniów z całego Mazowsza. W tym roku bardzo widoczne były jego osiągnięcia w Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów, gdzie nastąpił 50% wzrost udziału i sukcesów w postaci awansów do następnych etapów, a w finale co czwarty laureat Olimpiady był uczniem z Mazowsza. Zapraszamy na Kółka wszystkich chętnych, wystarczy zapał i chęć do ciężkiej pracy.

W załączeniu informacja i formularz zgłoszeniowy dla nowych kandydatów na kółka. Zgłoszeni do naszej akcji wcze niej otrzymają do soboty 24.10 zaproszenie z prośbą o potwierdzenie udziału w dalszych zajęciach.

Termin zgłoszeń internetowych: 27.10.2009 - wtorek

Tadeusz Kuran kierownik projektu Informatyka Specjalnością Młodych Polaków

Załączniki:


Zaczynamy XVII Olimpiade Informatyczną2009-10-19

Dzisiaj pojawiły się zadania I etapu XVII Olimpiady Informatycznej. Są one dostępne w zakładce OI XVII i w serwisie sio.


Spontaniczny Konkurs Informatyczny2009-10-12

Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Urząd Miasta Wrocławia serdecznie zapraszają do udziału w Spontanicznym Konkursie Informatycznym, który odbędzie się w dniach 15-23 października 2009 roku.

Konkurs poprzedza zawody Central European Programming Contest 2009 (CEPC 2009), które odbędą się w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego w dniach 6-8 listopada 2009. Zawody CEPC są jednym z etapów ogólnoświatowych eliminacji do najważniejszych akademickich zawodów drużynowych w programowaniu - ACM Collegiate Programming Contest.

Nasz konkurs jest organizowany z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, choć wystartować w nim może każdy. Dla uczniów, którzy okażą się najlepsi w klasyfikacji indywidualnej, przewidziane są atrakcyjne nagrody. Ponadto szkoły, których uczniowie najlepiej zaprezentują się w zawodach, zostaną zaproszone do wystawienia swoich reprezentacji na zawody CEPC 2009. Będzie to niepowtarzalną okazją, by zmierzyć się z najlepszymi drużynami z Europy Środkowej i przy okazji, a może przede wszystkim, poczuć atmosferę wielkich zawodów o międzynarodowym zasięgu.


ITPW - Internetowy Turniej Programów Walczących2009-10-03

W dniach 7-23 października odbędzie się kolejna edycja Internetowego Turnieju Programów Walczących, konkursu w którym zawodnicy piszą programy grające w pewną grę. Po więcej informacji odsyłamy na stronę turnieju: itpw.mimuw.edu.pl.


High School Programming League 2009/20102009-10-02

Na stronie http://www.hs.spoj.pl/ rusza II edycja konkursu High School Programming League 2009/2010, organizowanego przez firmę Sphere Research Labs oraz Stowarzyszenie TALENT. Zawody HSPL mają charakter międzynarodowy i przeznaczone są dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs składa się z dwóch części: Zawodów Internetowych (5 serii po 5 zadań) oraz Zawodów Finałowych, które zostaną rozegrane w Gdyni. Wszystkie treści konkursowe dostępne są w dwóch językach: polskim i angielskim, a uczestnictwo jest bezpłatne.
Zachęcamy do udziału!


Terminarz, regulamin i zasady organizacji zawodów OI XVII2009-10-02

Na stronie olimpiady pojawiły się pierwsze informacje na temat XII edycji. W szczególności zachęcam do zapoznania się z terminarzem


Niebieska książka - opracowania zadań z XVI Olimpiady Informatycznej2009-09-27

Pojawiła się niebieska książka z opracowaniami zadań z poprzedniej olimpiady. Zachęcam do zapoznania się z nią. Jej lektura z pewnością Wam pomoże odnieść lepsze wyniki w następnym konkursie.


Wyniki Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej IOI 2009 (Bułgaria)2009-08-29

Polska drużyna na trzecim miejscu.

Tomek Kociumaka siódmy na świecie.

W zawodach XXI Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, które odbyły się w tym roku w Bułgarii polska drużyna zdobyła trzecie miejsce, ex-aequo z Tajwanem i USA, zdobywając 2 złote i 2 srebrne medale, po Chinach (3 złote i 1 srebrny medal) oraz Korei (3 złote i 1 brązowy medal).

Indywidualnie siódme miejsce na świecie, a 2 wśród zawodników z Europy, zdobył Tomek Kociumaka, tegoroczny absolwent V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach.

Reprezentacje narodowe na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną są wyłaniane w krajowych zawodach informatycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W Polsce taką rolę odgrywa Olimpiada Informatyczna organizowana pod auspicjami Ministerstwa Edukacji Narodowej i współorganizowana przez Asseco Poland SA. Co roku w krajowych eliminacjach na całym świecie bierze udział około 50 tysięcy młodych informatyków. W światowych finałach w tym roku startowało 301 zawodników z 78 krajów świata. W zawodach przyznano 26 złotych, 50 srebrnych i 73 brązowe medale.

Wszyscy pozostali nasi reprezentanci również zdobyli medale. Złoty medal zdobył także Jarek Błasiok, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach (24. miejsce). Srebrne medale zdobyli: Adam Karczmarz - uczeń klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli (37. miejsce) i Jakub Pachocki - uczeń klasy drugiej III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (49. m.).

Tegoroczne wyniki potwierdzają, że młodzi polscy informatycy należą do czołówki światowej i kontynuują sukcesy swoich poprzedników. W Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w 2006 roku zwyciężył Filip Wolski, w roku 2007 pierwsze miejsce zajął Tomek Kulczyński. W zeszłym roku Polacy byli pierwsi drużynowo razem z Chińczykami.

Nie ma wątpliwości, młoda Polska informatyka jest na najwyższym światowym poziomie. Informatyka jest specjalnością młodych Polaków.


CEOI'2009 - Olimpiada Informatyczna Krajów Europy Środkowej2009-08-29

Tegoroczna szesnasta Olimpiada Informatyczna Krajów Europy Środkowej odbyła się w dniach 08 - 14 lipca 2009 r. w miejscowości Tirgu Mures w Rumunii.

W tegorocznym konkursie uczestniczyło 44 zawodników reprezentujących następujące kraje: Chorwacja, Czechy, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Serbia, Szwajcaria, Węgry i USA. Zespoły były czteroosobowe. Polskę reprezentowali:

 • Tomasz Kociumaka - uczeń klasy trzeciej V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach,
 • Jakub Pachocki - uczeń klasy drugiej III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni,
 • Jarosław Błasiok - uczeń klasy trzeciej VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach,
 • Adam Karczmarz - uczeń klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli.

Kierownikiem ekipy był Tomasz Kulczyński a jego zastępcą Piotr Niedźwiedź.

Wyniki polskiej drużyny przedstawiają się następująco:

 • Jakub Pachocki - złoty medal, drugie miejsce w rankingu
 • Tomasz Kociumaka - srebrny medal
 • Adam Karczmarz - srebrny medal
 • Jarosław Błasiok - brązowy medal

W nieoficjalnej klasyfikacji medalowej Polska uzyskała pierwsze miejsce.


BOI'2009 - Bałtycka Olimpiada Informatyczna2009-08-29

Tegoroczna piętnasta Bałtycka Olimpiada Informatyczna odbyła się w dniach 18 - 22 kwietnia 2009 r. w Sztokholmie w Szwecji.

W tegorocznym konkursie uczestniczyło 48 zawodników reprezentujących następujące kraje: Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa Niemcy, Polska i Szwecja. Polskę reprezentowali:

 • Jakub Pachocki - uczeń klasy drugiej III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
 • Adrian Jaskółka - uczeń klasy drugiej I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku
 • Michał Makarewicz - uczeń klasy drugiej I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku
 • Anna Piekarska - uczennica klasy drugiej XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu
 • Dawid Dąbrowski - uczeń klasy drugiej III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
 • Karol Pokorski - uczeń klasy pierwszej III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

Kierownikiem ekipy był Tomasz Kulczyński a jego zastępcą Jakub Pawlewicz.

Wyniki polskiej drużyny przedstawiają się następująco:

 • Jakub Pachocki - złoty medal, zwycięzca
 • Anna Piekarska - złoty medal, drugie miejsce w rankingu
 • Adrian Jaskółka - złoty medal, trzecie miejsce w rankingu
 • Michał Makarewicz - srebrny medal
 • Dawid Dąbrowski - brązowy medal.

Wakacyjne Obozy Informatyczne2009-06-05

Zachęcamy do uczestnictwa w wakacyjnych obozach informatycznych dla gimnazjalistów i licealistów, organizowanych przez Stowarzyszenie TALENT :

 1. Olimpijski obóz informatyczny Muszyna 2009 dla gimnazjalistów i licealistów (06.07 - 18.07.2009)
 2. Olimpijski obóz informatyczny Krynica Zdrój 2009 dla licealistów i gimnazjalistów (19.07 - 31.07.2009)
 3. Obóz komputerowy Puck 2009 (19.08 - 29.08.2009)

Więcej na stronie: www.talent.edu.pl


Informacja o przyjęciach na Olimpijskie Kółkach Informatyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Mazowsza2009-06-04

Z radością informuję, że udało się znaleźć miejsca dla wszystkich kandydatów na kółka.

Pierwsze zajęcia odbędą się w najbliższą sobotę 6 czerwca o godzinie 10.

Kółka w Warszawie odbędą się w XIV LO im. Staszica na ul. Nowowiejskiej 37A

Kółko dla Ciechanowa odbędzie się w I LO im. Zygmunta Krasińskiego ul. 17-Stycznia 66

Kółko dla Płocka odbędzie się w I LO w Płocku im Małachowskiego ul. Małachowskiego 1

Kółko dla Siedlec odbędzie się w I LO im Bolesława Prusa ul. Floriańska 10

Kółko dla Ostrołęki odbędzie się w ZSZ nr 2 ul. Batalionu Czwartaków 6

Kółko dla Lipska odbędzie się w tutejszym gimnazjum

Kółko dla Radomia (poza Lipskiem) odbędzie VI LO im. Kochanowskiego ul. Kilińskiego 25

W razie wątpliwości lub niejasności proszę o e-mail tadkuran@oi.edu.pl lub kontakt telefoniczny pod numer 602 282 675.

Pozdrawiam serdecznie

Tadeusz Kuran kierownik projektu "Informatyka Specjalnością Młodych Polaków" i programu "Mazowieckie Talenty"


Informacja o Olimpijskich Kółkach Informatycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Mazowsza.2009-05-28

Olimpiada Informatyczna wraz z Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów korzystając ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, Miasta Warszawy i sponsorów organizuje bezpłatne OLIMPIJSKIE KÓŁKA INFORMATYCZNE w Ciechanowie, Ostrołęce, Radomiu, Płocku, Siedlcach i Warszawie. Przyszłoroczną pracę rozpoczynamy już teraz, aby dobrze wykorzystać wakacje.

Projekt INFORMATYKA SPECJALNOŚCIĄ MŁODYCH POLAKÓW (pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty) i program MAZOWIECKIE TALENTY kolejny rok wspierają zdolnych uczniów z całego Mazowsza. W tym roku bardzo widoczne były jego osiągnięcia w Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów, gdzie nastąpił 50% wzrost udziału i sukcesów w postaci awansów do następnych etapów, a w finale co czwarty laureat Olimpiady był uczniem z Mazowsza. Zapraszamy na Kółka wszystkich chętnych, wystarczy zapał i chęć do ciężkiej pracy.

W załączeniu plakacik Kółek, informacja i formularz zgłoszeniowy. Termin zgłoszeń internetowych: 3 czerwca

Tadeusz Kuran kierownik projektu "Informatyka Specjalnością Młodych Polaków"


Wyniki trzeciego etapu OIG2009-05-28

Są już dostępne wyniki 3 etapu OIG. Gratulujemy laureatom i finalistom!.


Potyczki Algorytmiczne 20092009-04-09

Już wkrótce rusza kolejna edycja konkursu Potyczki Algorytmiczne. Serdecznie zapraszamy!

http://www.konkurs.adb.pl/

Wyniki drugiego etapu OIG2009-04-08

Dostępne są wyniki II etapu OIG. Próg wyniósł 68 pkt. Zakwalifikowanym gratulujemy!


Wyniki finału XVI Olimpiady Informatycznej2009-04-06

Zakończyła się XVI Olimpiada Informatyczna. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do obejrzenia wyników .


III Etap XVI Olimpiady Informatycznej2009-03-31

Pojawił się informacje na temat III Etapu: regulamin, ustalenia techniczne i wybrane polecenia. Szczególnie przydatne dla zawodników. Powodzenia!


III Etap XVI Olimpiady Informatycznej2009-03-27

Pojawił się plan zawodów trzeciego stopnia. We wtorek 31 marca planowany jest wyjazd do Aquaparku w Sopocie, więc prosimy o zabranie ze soba odpowiedniego wyposażenia: stroju kąpielowego, klapek, ręcznika i czepka.


Zawody II stopnia2009-03-25

Pojawiły się informacje na temat II etapu Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Polecam wszystkim zawodnikom zapoznać się z tymi dokumentami. Powodzenia!


Wyniki II Etapu XVI Olimpiady Informatycznej2009-02-20

Są dostępne wyniki II etapu XVI Olimpiady Informatycznej.


II Etap Olimpiady Informatycznej2009-02-09

Pojawiły się informacje na temat II Etapu: plan zawodów, miejsca zakwaterowania, regulamin, ustalenia techniczne i przydatne polecenia. Polecam wszystkim zawodnikom zapoznać się z tymi dokumentami. Powodzenia!


II Etap Olimpiady Informatycznej2009-02-01

Na stronie http://www.ii.uni.wroc.pl/cms/pl/popularization/oi.html znajdują się informacje dla uczestników zawodów 2-go stopnia we Wrocławiu.


Wyniki I Etapu III Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów2009-01-28

Pod tym adresem znajdują się wyniki I etapu OIG. Próg wyniósł 99 pkt. Zakwalifikowanym gratulujemy!


Wyniki I Etapu XVI Olimpiady Informatycznej2008-12-13

Są dostępne wyniki I etapu XVI Olimpiady Informatycznej.


Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu2008-12-10

Dnia 8 grudnia 2008 (poniedziałek) rozpoczynają się "III Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu" organizowane przez firmę Asseco Business Solutions S.A. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://opss.assecobs.pl.


Niebieska Książeczka XV OI2008-12-05

Na stronie XV OI dostępna jest już elektroniczna wersja książeczki podsumowującej XV jubileuszową edycję Olimpiady Informatycznej.


Zawody I stopnia2008-12-01

Rozpoczęły się zawody pierwszego stopnia III Olimpiady informatycznej gimnazjalistów. Zachęcamy do zapoznania się z zadaniami oraz do rejestracji w SIOgim.


Zmiana terminu 2. etapu2008-11-30

Ze względu na kolizję z półfinałem Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych, zawody II stopnia III OIG zostały przesunięte o tydzień, czyli na 28.03.2009.


Zaczynamy zawody I stopnia XVI Olimpiady Informatycznej2008-10-20

Aby Twoje rozwiązania mogły zostać właściwie ocenione, a Twój udział w Olimpiadzie zakończył się sukcesem, zastosuj się do ustaleń zawartych w "Zasadach organizacji zawodów" i w treściach zadań oraz ustaleń technicznych. Znajomość tych dokumentów jest niezbędna do wzięcia udziału w zawodach! Pamiętaj, w szczególności, o zachowaniu zasad uczciwości: nie przysyłaj niesamodzielnych rozwiązań i nie udostępniaj innym swoich rozwiązań, chroń je przed niepowołanym dostępem. W Olimpiadzie gramy fair i Olimpiada tego pilnuje.

W zawodach będziesz brał udział poprzez SIO (System Internetowy Olimpiady), uczestnicząc w Konkursie oznaczonym jako OI16-1. Tam też znajdziesz Forum, gdzie możesz poczuć najlepiej atmosferę Olimpiady.

Jeśli rozpoczynasz udział w Olimpiadzie, mnogość przepisów i zawarte w nich, czasami skomplikowane, reguły mogą być dla Ciebie trudne i nudne, ale są one niezbędne, aby zawody były sprawiedliwe. Koniecznie przeczytaj też ,,Wskazówki dla Uczestników Olimpiady Informatycznej" w dziale ,,Dla zawodników".

Ale najważniejsze i najciekawsze są zadania. W tym roku w pierwszym etapie jest do rozwiązania pięć zadań: Gaśnice, Kamyki, Przyspieszenie algorytmu, Słonie i Straż pożarna. Pamiętaj o terminie zakończenia zawodów: 17.11. Mówimy otwarcie: dobre rozwiązanie wszystkich zadań nawet w ciągu 4 tygodni dla początkujących jest dość trudne, ale aby brać udział w Olimpiadzie i zakwalifikować się do dalszych zawodów, wystarczy dobrze rozwiązać niektóre spośród nich. Do zawodów II stopnia przyjmiemy zapewne około aż 480 zawodników, więc poza tymi kilkudziesięcioma asami, którzy brylują na Forum, jest też wiele miejsca dla bardzo dobrych zawodników, z których jednym możesz być Ty.

Aby wziąć udział w Olimpiadzie, musisz mieć konto w serwisie SIO. Jeśli go jeszcze nie posiadasz, załóż je.

W dziale ,,Pytania" na SIO możesz poprosić organizatorów o wyjaśnienie wątpliwości. Niektóre odpowiedzi są publiczne, więc zanim zadasz pytanie, upewnij się, że nie ma jeszcze na nie odpowiedzi.

Zaglądaj na SIO, mogą tam się pojawić bardzo ważne informacje dla zawodników, w szczególności uzupełnienia treści zadań.

Witamy wśród tych, dla których informatyka jest specjalnością.

Powodzenia!


Olimpijskie Kółko Informatyczne dla Początkujących2008-10-10

Olimpiada Informatyczna i OEIiZK z radością informują, że możemy przyjąć na kółko dla mniej zaawansowanych w ramach projektu "Informatyka Specjalnością Młodych Polaków" programu "Mazowieckie Talenty" wszystkich, którzy się zgłosili. O miejscu i czasie zajęć zostaniecie powiadomieni e-mailem. Ale zaczynamy zgodnie z planem w sobotę, 18 października. Do zobaczenia.


Olimpijskie Kółko Informatyczne dla Zaawansowanych2008-10-07

Olimpiada Informatyczna i OEIiZK z radością informują, że możemy przyjąć na kółko dla zaawansowanych w ramach projektu "Informatyka Specjalnością Młodych Polaków" programu "Mazowieckie Talenty" wszystkich, którzy się zgłosili. O miejscu i czasie zajęć zostaniecie powiadomieni e-mailem. Ale zaczynamy zgodnie z planem w najbliższą sobotę, 11 października. Do zobaczenia.


Obóz olimpijski programu "Mazowieckie Talenty"2008-10-01

Olimpiada Informatyczna i OEIiZK uprzejmie informują, że lista zakwalifikowanych na mazowiecki Obóz Olimpijski w ramach projektu "Informatyka Specjalnoscią Młodych Polaków" programu "Mazowieckie Talenty" znajduje się tutaj. Pozostali kandydaci znajdują się w tej chwili na liście rezerwowej. Jeżeli do soboty włącznie nie otrzymają zaproszenia do udziału w obozie, to należy rozumieć, że nie zostali zakwalifikowani na tegoroczny obóz z braku miejsc.


III Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów2008-09-26

Komitet Główny Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów uprzejmie informuje, że tegoroczne zawody III OIG odbędą się w następujących terminach: zawody I stopnia: 01.12 - 12.01.2009, zawody II stopnia: 21.03.2009, zawody III stopnia: 21-23.05.2009. Prosimy zainteresowanych o zaglądanie na stronę Olimpiady, gdyż wcześniej zostaną opublikowane zadania przygotowawcze. Warto też spróbować swoich sił w Gdynia Informatics Cup


ITPW - Internetowy turniej programów walczących2008-09-25

W dniach 8-23 października odbędzie się kolejna edycja internetowego turnieju programów walczących, po więcej informacji odsyłamy na stronę turnieju ITPW.


Gdynia Informatics Cup 20092008-09-25

Zachęcamy uczniów gimnazjów i liceów do uczestnictwa w ogólnopolskim turnieju "Gdynia Infromatics Cup" ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Gdyni, Stowarszyszenie Talent oraz firmę Progman. Szczegóły na stronie http://www.youngcoder.pl/.


High School Programming League2008-09-22

Polecamy uwadze Zawodników nową ligę zadaniową "High School Programming League". Konkurs składa się z 7 serii zadań, trwających około 5 tygodni każda i potrwa od 20 września 2008 do 30 maja 2009. Szczegóły na stronie: http://hs.spoj.pl/


WYNIKI IOI 2008 (KAIR) (MIĘDZYNARODOWEJ OLIMPIADY INFORMATYCZNEJ)2008-08-28

POLSKA DRUŻYNA NA PIERWSZYM MIEJSCU EX-AEQUO Z CHINAMI

MARCIN KOŚCIELNICKI TRZECI NA ŚWIECIE

W zawodach XX Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, które odbyły się w tym roku w Kairze polska drużyna zdobyła pierwsze miejsce wraz z Chinami po 3 złote i 1 srebrnym medalu, kolejne miejsca: Rosja i USA po 2 złote i 2 srebrne medale, miejsce 5 i 6 podzieliły Tajwan i Tajlandia (2,1,1).

Indywidualnie trzecie miejsce na świecie zdobył Marcin Kościelnicki, tegoroczny absolwent I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

Reprezentacje narodowe na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną są wyłaniane w krajowych zawodach informatycznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W Polsce taką rolę odgrywa Olimpiada Informatyczna organizowana pod auspicjami Ministerstwa Edukacji Narodowej i współorganizowana przez Asseco Poland SA. Co roku w krajowych eliminacjach na całym świecie bierze udział około 50 tysięcy młodych informatyków. W światowych finałach w tym roku startowało 292 zawodników z 74 krajów świata. W zawodach przyznano 24 złote medale, 47 srebrnych i 70 brązowych.

Wszyscy pozostali nasi reprezentanci również zdobyli medale. Medale złote zdobyli Marcin Andrychowicz z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (14. miejsce) i Jarek Błasiok, który ukończył drugą klasę VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach (18. m.). Srebrny medal zdobył Maciek Klimek absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim.

Tegoroczne wyniki są równie świetne jak zeszłoroczne. Co prawda w zeszłym roku mieliśmy, podobnie jak w 2006, mistrza olimpijskiego Tomka Kulczyńskiego, ale drużynowo byliśmy dopiero na siódmym miejscu. Sukcesy naszych olimpijczyków-licealistów są nie mniejsze niż osiągnięcia studentów: zwycięstwa drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym w latach 2003 i 2007, czy pierwsze miejsce w rankingu uczelni, które zajmuje Uniwersytet Warszawski w największym, prestiżowym, światowym konkursie algorytmiczno-programistycznym TOPCODER; w tym konkursie Polska jest druga w klasyfikacji państw.

Nie ma wątpliwości, młoda Polska informatyka jest na najwyższym światowym poziomie. Informatyka jest specjalnością młodych Polaków.


Zdalne zawody CEOI 20082008-07-05

Równolegle do zawodów Central European Olympiad in Informatics (CEOI 2008) odbędą się zawody zdalne. Terminy zawodów to: wtorek 8.07 i czwartek 10.07 w godz. 8:30-13:30.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.ceoi2008.de/en/online.


JBOI (przede wszystkim dla gimnazjalistów)2008-07-05

W tym roku w Bułgarii odbędzie się druga edycja Młodzieżowej Bałkańskiej Olimpiady Informatycznej (JBOI) -- zawodów przeznaczonych dla uczniów co najwyżej 15,5-letnich. Równolegle do zawodów głównych odbędą się zawody zdalne, z tymi samymi zadaniami i zasadami, ale z drobnym opóźnieniem. Dokładniej, zawody odbędą się w:

 • środę 9.07 w godz. 15:00 - 18:30
 • piątek 11.07 w godz. 9:00 - 12:30

Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.jboi2008.com. Rejestracja odbywa się przez stronę http://judge.openfmi.net:8080/. W imieniu organizatorów zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.


Wyniki finału OIG2008-06-02

Pod tym adresem znajdują się wyniki finału drugiej Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Zwycięzcom gratulujemy!


Gala Finałowa OIG2008-05-26

Serdecznie zapraszamy Finalistów II OIG na uroczystą Galę Finałową Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów 31 maja na godz. 12 do Gdyni do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (Sala Morska), podczas której odbędzie się uroczyste rozdanie zaświadczeń i nagród.
Czytaj dalej


Wyniki drugiego etapu OIG2008-04-25

Pod tym adresem znajdują się wyniki II etapu OIG. Próg wyniósł 70 pkt. Zakwalifikowanym gratulujemy!


|| Etap Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów2008-04-09

Zbliżają się zawody drugiego stopnia. Koniecznie zapoznaj się z zasadami organizacji zawodów, systemami i oprogramowaniem.


Wyniki XV Olimpiady Informatycznej2008-04-07

Dostępne są już wyniki XV Olimpiady Informatycznej.


Potyczki Algorytmiczne2008-03-29

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w IV edycji konkursu Potyczki Algorytmiczne organizowanego przez Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz firmę Advanced Digital Broadcast z Zielonej Góry. Rundy internetowe konkursu odbędą się w dniach 13-20 maja, a o atrakcyjne nagrody zwycięzcy rundy internetowej będą walczyć w finale 6-7 czerwca w Zielonej Górze. Zapraszamy wszystkich do udziału. Strona konkursu: http://konkurs.adb.pl


Plan zawodów III stopnia2008-03-28

Dostępny jest już plan zawodów III stopnia XV Olimpiady Informatycznej.


II Etap Olimpiady Informatycznej2008-02-15

Dostępne są już wyniki II etapu XV Olimpiady Infromatycznej. Gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym do rundy finałowej.


Wyniki pierwszego etapu OIG (uaktualnione)2008-01-25

Pod tym adresem znajduje się (poprawiona) lista osób zakwalifikowanych do II etapu OIG. Próg wyniósł 98 pkt. Lista nie zawiera osób, które nie podały wszystkich danych (swoich i szkoły) wymaganych przez organizatorów.


I Etap Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów2008-01-24

Przypominamy, że do udziału w OIG konieczne jest wypełnienie danych szkoły na SIOgim.


II Etap Olimpiady Informatycznej2008-01-24

Dostępny jest już plan zawodów II stopnia.


II Etap Olimpiady Informatycznej2008-01-21

Dostępna jest już lista z przydziałem zawodników do okręgów na II etap XV OI oraz adresy miejsc zawodów i zakwaterowania


OI LiveCD2008-01-19

Pod tym adresem znajduje się bootowalny obraz płyty ze środowiskiem Linux wraz z krótką instrukcją obsługi.


Środowisko na II etapie XV OI2008-01-16

Pod tym adresem znajdują się informacje na temat środowiska, które udostępnimy zawodnikom na zawodach II stopnia XV Olimpiady Informatycznej.


XV Olimpiada Informatyczna2007-12-14

Dostępne są już wyniki I etapu XV Olimpiady Informatycznej. Gratulujemy osobom zakwalifikowanym do zawodów II-ego stopnia.


II Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów2007-12-14

10. grudnia rozpoczął się pierwszy etap II Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Zadania są dostępne pod tym adresem. Szczegóły w Zasadach organizacji zawodów.


Niebieska Książeczka2007-12-06

Na stronie Olimiady, dostępna jest już do ściągnięcia elektroniczna wersja "Niebieskiej Książęczki" podsumowującej XIV OI. Książeczkę wraz z materiałami można znaleźć tutaj.


I Etap Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów2007-12-03

Zbliża się termin rozpoczęcia II Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Zawody I stopnia rozpoczną się 10 grudnia i będą trwały do 7 stycznia.
Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów zainteresowanych informatyką do spróbowania swoich sił. Laureaci Olimpiady uzyskują uprawnienia takie jak laureaci konkursów kuratoryjnych, a więc przede wszystkim wstęp do liceów poza kryteriami punktowymi procedury kwalifikacyjnej.


II Olimpiada Informatyczna Gimnazjalistów2007-11-23

Zbliża się termin rozpoczęcia II Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Zawody I stopnia rozpoczną się 10 grudnia i będą trwały do 7 stycznia. Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów zainteresowanych informatyką do spróbowania swoich sił.


Koniec I etapu2007-11-23

Zakończyły się zawody I stopnia Jubileuszowej XV Olimpiady Informatycznej. Z radością informujemy, że do zawodów przystąpiło co najmniej 1043 zawodników, rozwiązania pocztą jeszcze wpływają. Trwa procedura oceniająca, weryfikacyjna i reklamacyjna. Ostateczne wyniki i lista zakwalifikowanych do zawodów II stopnia zostaną opublikowane na stronie nie później niż 14.12.br. godz. 18.00.


Podziękowanie2007-11-21

Olimpiada Informatyczna pragnie podziękować Panu Przemysławowi Strzelczykowi za wskazanie błędów w oprogramowaniu witryny OI. Dziękujemy także Konradowi Kozerze za wskazanie błędów redakcyjnych na stronach OI.


XV Olimpiada Informatyczna rozpoczęta2007-10-22

Rozpoczął się pierwszy etap XV Olimpiady Informatycznej. Zadania są dostępne pod tym adresem. Rozwiązania należy wysyłać przez SIO (należy się najpierw zarejestrować), lub pocztą tradycyjną. Szczegóły w Zasadach organizacji zawodów. Etap kończy się 19 listopada.


Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu2007-10-13

Serwis internetowy OPSS organizuje kolejną edycję Internetowych Mistrzostw Polski w Programowaniu. Zawody odbędą się w dniach 19-26 października 2007. Oto link do strony serwisu:
http://opss.safo.biz/.


Przykładowe programy2007-10-12

Przykładowe programy do zadań Kwadrat i Odwrotność zostały uaktualnione o rozwiązania w Javie. Są one dostępne pod tym adresem.


XV Olimpiada Informatyczna2007-10-09

Już niedługo rusza XV Olimpiada Informatyczna. Dostępne są już Zasady Organizacji Zawodów oraz Ustalenia Techniczne. Nowością w porównaniu z poprzednimi latami jest dostępność Javy. Zapraszamy do lektury.


ITPW - Internetowy turniej programów walczących2007-09-25

Już wkrótce odbędzie się kolejna edycja internetowego turnieju programów walczących, po więcej informacji odsyłamy na stronę turnieju ITPW.


Po raz drugi z rzędu Polak zwycięzcą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej2007-08-22

Tomasz Kulczyński zajął pierwsze miejsce na XIX Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Chorwacji.
Oto wyniki naszych zawodników:
 • Tomasz Kulczyński - złoty medal (574 punkty)
 • Marcin Andrychowicz - złoty medal (504 punkty)
 • Marcin Kurczych - brązowy medal (254 punkty)
 • Jakub Kallas - brązowy medal (245 punktów)


Środowisko na Olimpiadzie2007-06-20

Od XV Olimpiady Informatycznej na zawodach II i III stopnia będzie dostępny jedynie system operacyjny Linux. Ma on środowisko okienkowe, więc praca w nim nie będzie trudniejsza niż praca w MS Windows. Już teraz można zapoznać się ze środowiskiem pracy na zawodach II i III stopnia. Udostępniamy obraz stacji zawodniczej oraz dokument z instrukcją instalacji i krótkim wprowadzeniem do środowiska linuksowego.


Potyczki Algorytmiczne 20072007-04-03

W imieniu całego "potyczkowego" zespołu mam zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich miłośników algorytmów i programowania do udziału w tegorocznej edycji konkursu. Zespół, który przygotowuje tegoroczne zawody, złożony z pracowników i studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz pracowników ADB, gwarantuje, że impreza będzie na najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Przygotowaliśmy zadania na mistrzowskim poziomie i wieczór zwycięzców pełen niespodzianek. W tym roku umożliwiamy wspaniałą intelektualną zabawę wszystkim, zarówno zaawansowanym algorytmikom, jak i tym stawiającym pierwsze kroki. Życzę dobrej zabawy i doskonałych wyników.

Krzysztof Diks

Adres strony konkursu: http://konkurs.adb.pl


Wyniki III etapu XIV OI2007-04-01

Wyniki III etapu XIV Olimpiady Informatycznej są dostępne tutaj. Gratulujemy zwycięzcom!


Zadania z III etapu Olimpiady2007-03-29

Są już dostępne zadania, które zawodnicy rozwiązywali podczas III etapu XIV Olimpiady Informatycznej. Można je znaleźć pod tym adresem.


III Etap Olimpiady Informatycznej2007-03-16

Dostępny jest już plan III etapu XIV Olimpiady Informatycznej. Zawody będą przeprowadzone w Ośrodku firmy COMBIDATA, Sopot-Kamienny Potok ul. Tatrzańska 19. Zakwaterowanie: Hotel Bursztyn, Sopot ul. Emilii Plater 12/19.


II Etap Olimpiady Informatycznej2007-02-17

Dostępne są już wyniki II etapu XIV Olimpiady Informatycznej. Gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym do rundy finałowej.


II Etap Olimpiady Informatycznej2007-01-30

Na stronie http://www.cs.put.poznan.pl/oi znajdują się informacje dla uczestników zawodów 2-go stopnia w Poznaniu


II Etap Olimpiady Informatycznej2007-01-24

Na stronie http://www.ii.uni.wroc.pl/cms/pl/popularization/oi.html znajdują się informacje dla uczestników zawodów 2-go stopnia we Wrocławiu


II Etap Olimpiady Informatycznej2007-01-23

Dostępne są już plan zawodów oraz adresy miejsc zawodów i zakwaterowania II etapu XIV OI. W związku z opóźnieniami dostarczenia listów z informacjami o II etapie do zawodników przedłużamy termin potwierdzeń rezerwacji zakwaterowania do 26 stycznia 2007r.


II Etap Olimpiady Informatycznej2007-01-13

Dostępna jest już lista z przydziałem zawodników do okręgów na II etap XIV OI oraz z informacją o wybranym systemie operacyjnym. Na początku przyszłego tygodnia ogłoszone zostaną również adresy dotyczące miejsc przeprowadzania zawodów i zakwaterowania w poszczególnych okręgach.


Środowisko na II etapie Olimpiady Informatycznej2007-01-05

Dostępne są już informacje dotyczące środowiska na II etapie OI. Można je obejrzeć pod tym adresem.


Fajne Zawody Programistyczne2006-12-22

W najbliższy piątek (22.12.2006) startuje pod roboczą nazwą "Fajne zawody programistyczne" cykliczny konkurs programistyczny, którego organizatorami są studenci Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Serdecznie zapraszamy do udziału.


Olimpiada Informatyczna dla Gimnazjalistów2006-12-19

Oto historyczny moment: Po próbach na Pomorzu, gdzie odywała się już Olimpiada Informatyczna dla Gimnazjalistów organizowana pod kierownictwem p. Ryszarda Szubartowskiego zaczynamy pierwszą ogólnopolską Olimpiadę Informatyczną Gimnazjalistów.
Strona olimpiady: http://www.oi.edu.pl/oig


Wyniki I etapu XIV OI2006-12-18

Wyniki I etapu XIV Olimpiady Informatycznej są dostępne tutaj. Do II-ego etapu XIV Olimpiady Informatycznej zostało zakwalifikowanych 381 osób.


Croatian Open Competition in Informatics2006-12-11

Kolejna edycja COCI już 16.XII. Zachęcamy do udziału! Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.hsin.hr/coci/


Chorwackie zawody w programowaniu2006-11-24

Chorwacka Olimpiada Informatyczna, w ramach rozgrzewki przed przyszłoroczną edycją IOI organizuje serię otwartych internetowych konkursów programistycznych. Drugi z tych konkursów odbędzie się w sobotę 25 listopada. Zachęcamy do udziału!
Szczegóły można znależć na stronie http://www.hsin.hr/coci/.


Zespołowe Mistrzostwa Regionów Olimpiady Informatycznej2006-11-01

30 października 2006 w Warszawie odbyły się Zespołowe Mistrzostwa Regionów Olimpiady Informatycznej. Wzięło w nich udział 7 reprezentacji regionów, z których każda była złożona z 3 osób. Zawody odbywały się wg zasad konkursów ACM. Zwyciężyła reprezentacja Małopolski w składzie Krzysztof Dorobisz, Marcin Skotniczny, Piotr Szmigiel. A oto pełna lista wyników:

Lp.DrużynaPunktyCzasZadania
1 mr06-mp (Region małopolski/Marcin Skotniczny-Piotr Szmigiel-Krzysztof Dorobisz) 4 5:56:39 sza* kor mro* zab
2 mr06-ma (Region mazowiecki/Marcin Andrychowicz-Michał Pilipczuk-Michał Jastrzębski) 4 9:06:28 sza** arc**** mro kor
3mr06-ds (Region dolnośląski/Marcin Babij-Maciej Klimek-Paweł Pająk) 3 4:20:52 sza kor mro
4mr06-sl (Region śląski/Jacek Migdał-Bartłomiej Wołowiec-Kamil Nowosad) 2 3:30:07 sza*** mro
5 mr06-kp (Region kujawsko-pomorski./Błażej Osiński-Juliusz Sompolski-Wojciech Tyczyński) X X X
6 mr06-po (Region pomorski/Marek Kiszkis-Kajetan Kochański-Artut Żyliński) X X X
7 mr06-pk (Region podkarpacki/Dominik Cebula-Michał Chruszcz-Wojciech LejaX X X


Chorwackie zawody w programowaniu2006-10-25

Chorwacka Olimpiada Informatyczna, w ramach rozgrzewki przed przyszłorocznymi zawodami IOI, organizuje sześć otwartych konkursów internetowych. Szczegóły można znaleźć na stronie:
http://www.hsin.hr/coci/


Rozpoczęła się XIV Olimpiada Informatyczna2006-10-23

Zadania z I etapu XIV Olimpiady Informatycznej dostępne są pod tym adresem. Rozwiązywać je można do 20 listopada. Życzymy powodzenia!


XIII OI - Niebieska Książeczka2006-10-18

Jest już dostępna Niebieska Książeczka z XIII Olimpiady Informatycznej. Znaleźć ją można pod tym adresem.


XIV Olimpiada - I etap się zbliża2006-10-11

Pragniemy przypomnieć, iż już niedługo (23 października) rozpoczyna się I etap XIV Olimpiady. Można już zarejestrować swoje uczestnictwo w Systemie Internetowym Olimpiady.


Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu2006-10-10

Dnia 16 października 2006 (poniedziałek) rozpoczynają się Internetowe Mistrzostwa Polski w Programowaniu organizowane przez firmę SAFO. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://opss.safo.biz.


Internetowy Turniej Programów Walczących2006-10-04

Ruszyła tegoroczna edycja Internetowego Turnieju Programów Walczących. Wszystkim oczekującym na rozpoczęcie XIV OI proponujemy rozgrzewkę i zachęcamy do wzięcia udziału. Szczegóły na stronie:
http://www.mimuw.edu.pl/KNI/ITPW/


XIV Olimpiada - materiały2006-09-12

Są już dostępne materiały dotyczące zbliżającej się XIV Olimpiady. Początek zawodów I stopnia już 23 października. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału!


Polak najlepszym młodym informatykiem2006-08-20

Zakonczyła się 18. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna. Oto wyniki naszych zawodników:

 • Filip Wolski - złoty medal, Zwycięzca Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej,
 • Jakub Kallas - złoty medal,
 • Marcin Andrychowicz - złoty medal,
 • Michał Pilipczuk - srebrny medal.
Oficjalna strona zawodów.
Informacja prasowa.

CEOI 20062006-07-10

Zakończyła się 13-ta Olimpiada Krajów Centralnej Europy. Oto wyniki naszych zawodników:

 • Filip Wolski, złoty medal (485 punktów, pierwsze miejsce)
 • Marcin Andrychowicz, srebrny medal (320 punktów)
 • Michał Pilipczuk, brązowy medal (164 punkty)
 • Jakub Kallas, 128 punktów
Oficjalna strona CEOI 2006

CEOI 2006 (online)2006-07-02

Zachęcamy do wzięcia udziału w zawodach internetowych towarzyszących tegorocznej Olimpiadzie Krajów Centralnej Europy. Odbędą się one w dniach 3, 5 lipca.
Więcej informacji na stronie zawodów.


BOI 20062006-05-28

Miło nam poinformować, że na tegorocznej Olimpiadzie Krajów Bałtyckich, w Heinola w Finlandii, nasi zawodnicy zdobyli następujące medale:

 • Tomasz Kulczyński, złoty medal (585 punktów)
 • Marcin Andrychowicz, złoty medal (475 punktów)
 • Wojciech Śmietanka, złoty medal (440 punktów)
 • Jakub Kallas, srebrny medal (410 punktów)
 • Maciej Klimek, srebrny medal (370 punktów)
 • Robert Obryk, brązowy medal (320 punktów)
Oficjalna strona zawodów

BOI 2006 (online)2006-05-25

W dniach 27, 28 maja odbędą się internetowe zawody z zestawem zadań pochodzącym z niedawno zakończonej Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej w Helsinkach. Dalsze informacje znajdują się pod tym adresem.


Internet Problem Solving Contest (IPSC 2006)2006-05-07

Polecamy konkurs Internet Problem Solving Contest, który odbędzie się 18 maja 2006. Można w nim startować indywidualnie lub zespołowo (do trzech osób w drużynie). Jest on oceniany w dwóch kategoriach: szkoły średnie i open. Więcej szczegółów na stronie konkursu


Skład reprezentacji2006-04-12

Dostępny jest skład reprezentacji na międzynarodowe olimpiady informatyczne i obozy. Można go znaleźć tutaj.


Finał OI2006-03-22

Dostępne są kolejne informacje związane z finałem XIII Olimpiady Informatycznej


OPSSesja Algorytmiczna2006-03-21

W dniach 3-10 kwietnia 2006 odbędzie się kolejny konkurs organizowany przez firmę SAFO: OPSSesja Algorytmiczna. Zachęcamy do wzięcia w nim udziału. Więcej informacji na stronie konkursu.


Konkurs internetowy2006-03-11

Organizatorzy Chorowackiej Olimpiady Informatycznej przygotowują internetowy konkurs. Odbędzie się on 18 marca 2006. Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału. Strona konkursu.


Dni Otwartych Okien2006-03-06

Na powitanie wiosny 2006 (18-25 marca) studenci Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego szykują konkurs internetowy Dni Otwartych Okien dla wszystkich przyszłych studentów. Zapraszamy do udziału.


Potyczki Algorytmiczne2006-02-25

Potyczki Algorytmiczne 2006 zbliżają się wielkimi krokami!!!. Tegoroczny konkurs rozpocznie się 18 kwietnia 2006. Zapraszamy na stronę konkursu.


II etap XIII OI2006-02-24

Dostępne są już oficjalne wyniki II etapu XIII Olimpiady Informatycznej. Gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym do rundy finałowej.


II etap XIII OI2006-02-10

Na stronie znajdują się dodatkowe informacje dotyczące II etapu XIII OI (plan zawodów, ustalenia techniczne oraz wybrane polecenia).


II etap XIII OI2006-02-01

Na stronie http://www.ii.uni.wroc.pl można znaleźć informacje dotyczące noclegów, lokalizacji, komunikacji oraz planowanym przebiegu zawodów w okręgu we Wrocławiu.


II etap XIII OI2006-01-31

Dostepnę już jest zadanie Szkoły.


II etap XIII OI2006-01-28

Na stronie dostepnę są informacje na temat przydziału zawodników do okregów podczas II etapu XIII OI. Informacje znajdują się tutaj. 31 stycznia ukaże się również treść zadania Szkoły, które jest zadaniem na dzień próbny zawodów II stopnia XIII OI. Zawodnicy będą mieli dwa tygodnie czasu na przygotowanie rozwiązania w domu, a podczas dnia próbnego odbędzie się implementacja i sprawdzenie tego zadania.


Przesyłanie wyników pocztą2006-01-04

Dziś zwykłą pocztą zostały rozesłane informacje o kwalifikacji do II etapu XIII Olimpiady Informatycznej.
Osoby, które się nie zakwalifikowały do II etapu, otrzymają wyniki pocztą zwykłą tylko wtedy, gdy przesłały rozwiązania listem poleconym i nie miały konta w SIO.


Wyniki I etapu XIII OI2005-12-17

Wyniki I etapu XIII Olimpiady Informatycznej są dostępne tutaj. Do II-ego etapu XIII Olimpiady Informatycznej zostało zakwalifikowanych 360 osób


Podkarpacki Konkurs Informatyczny2005-12-13

22 grudnia 2005 rusza Podkarpacki Konkurs Informatyczny organizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. W Konkursie uczestniczyć mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów. Dalsze informacje dostępne są na stronie Konkursu : http://pki.wsiz.rzeszow.pl


USACO2005-12-11

Do godziny 16-tej w poniedziałek (12.12.2005) można brać udział w konkursie USACO DEC05 contest. Na stronie http://ace.delos.com/contestgate/ można się rejestrować i startować w konkursie - jest on podzielony na trzy kategorie trudności - brązowa, srebrna i złota. W momencie przeczytania zadań, osobisty licznik czasu zawodnika zostaje uruchomiony - od tego momentu są 3 godziny na wysłanie rozwiązań.


OPSSesja Algorytmiczna - Listopad 20052005-11-16

Dnia 26 listopada 2005 (sobota) w godzinach 13.00-18.00 odbędzie się kolejna edycja zawodów w programowaniu - "OPSSesja Algorytmiczna", organizowana przez firmę SAFO. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://opss.safo.biz.


Olimpiada trwa...2005-10-26

Pierwszy etap XIII Olimpiady Informatycznej rozpoczął się 24 października i potrwa do 21 listopada. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału.


Wkrótce rozpoczęcie2005-10-21

W poniedziałek, 24 października rozpoczyna się 13 Olimpiada Informatyczna, zadania opublikowane zostaną o północy z niedzieli na poniedziałek.

 • Do zgłaszania rozwiązań służy link SIO po lewej stronie witryny.
 • Już można się rejestrować w SIO podając swoje dane i zakładając konto.
 • Stare konta cały czas działają - prosimy tylko o aktualizowanie danych (w szczególności numer klasy).
 • Poprzez SIO można zadawać pytania (po zalogowaniu), tam też widoczne będą odpowiedzi.
 • Poprzez SIO zgłasza się rozwiązania.
 • Poprzez SIO po zakończeniu dostępne będą wyniki i przyjmowane reklamacje.

 • USACO2005-10-01

  Wkrótce rozpoczyna się kolejna edycja ligi programistycznej USACO. Jest ona dostępna dla uczniów ze wszystkich krajów, jako forma treningu do rozmaitych olimpiad i konkursów informatycznych. Oferuje ona comiesięczne konkursy programistyczne, na czterech rożnych poziomach trudności. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj i pod adresem: http://www.usaco.org/


  Strumienie w C++2005-09-27

  Z uwagi na zwiększenie efektywności strumieni w kompilatorze G++, istnieje możliwość ich używania w rozwiązaniach zadań, bez obawy przekroczenia limitu czasu na operacjach wejścia/wyjścia. W tym celu, należy na samym początku programów używających strumieni wyłączać synchronizację wejścia/wyjścia przy użyciu ios_base::sync_with_stdio(0);. Przykładowe programy można znaleźć w sekcji Przykłady. Więcej informacji o kompilatorze


  XIII Olimpiada Informatyczna 2005/20062005-09-27

  Po raz trzynasty odbędzie się w tym roku Olimpiada Informatyczna. Zapraszamy do startu w zawodach. Jest już dostępny terminarz. Więcej informacji wkrótce.


  Turniej Programów Walczących2005-09-19

  Dnia 28.09.2005 rozpoczyna się Internetowy Turniej Programów Walczących organizowany przez Koło Naukowe Informatyków Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodnicy mają za zadanie w ciągu 11 dni napisać program grający w podaną grę. Następnie programy te rywalizują między sobą.


  Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna 20052005-09-18

  Tegoroczna Olimpiada odbyła się w Polsce, w Nowym Sączu. Polska ekipa w tym roku zdobyła jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy medal:

  • Filip Wolski, 550 punków, złoty medal
  • Adam Gawarkiewicz, 454 punków, srebrny medal
  • Tomasz Kulczyński, 448 punków, srebrny medal
  • Daniel Czajka, 290 punków, brązowy medal
  Oficjalna strona zawodów

  CEOI 20052005-09-16

  Tegoroczna Olimpiada została zorganizowana na Wegrzech, w Sarospatak. Polska ekipa zdobyła 4 medale:

  • Tomasz Kulczyński, 535 punktów, złoty medal
  • Filip Wolski, 490 punktów, złoty medal
  • Adam Gawarkiewicz, 482 punktów, złoty medal
  • Daniel Czajka, 370 punktów, srebrny medal
  Oficjalna strona zawodów

  BOI 20052005-09-16

  Tegoroczna Olimpiada Krajów Bałtyckich została zorganizowana na Litwie, w Pasvalys. Polska ekipa zdobyła 6 medali:

  • Filip Wolski, 590 punktów, złoty medal
  • Marcin Skotniczny, 422 punktów, srebrny medal
  • Adam Gawarkiewicz, 420 punktów, srebrny medal
  • Piotr Swigoń, 405 punktów, srebrny medal
  • Tomasz Kulczyński, 404 punktów, srebrny medal
  • Piotr Szmigiel, 351 punktów, srebrny medal
  Oficjalna strona zawodów

  OPSSesja Algorytmiczna - Czerwiec 20052005-06-20

  Firma SAFO kolejny raz zaprasza na zawody w programowaniu - "OPSSesja Algorytmiczna - Czerwiec 2005". Konkurs odbędzie się 25 czerwca w godzinach 10.00-15.00. Szczegóły na stronie: http://opss.safo.biz/


  Wyniki XII Olimpiady Informatycznej2005-04-09

  Zakończyła się kolejna, XII Olimpiada Informatyczna. Wyniki dostępne są tutaj. W tym roku zwycięzcą został Filip Wolski z III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.


  III Etap XII OI2005-03-27

  Dostępne są informacje dotyczące III etapu XII Olimpiady Informatycznej. Zachęcamy uczestników zawodów do zapoznania się z nimi.


  OPSS2005-03-26

  2 kwietnia 2005 (sobota) w godzinach 10.00 - 15.00 odbędą się Ogólnopolskie Zawody Algorytmiczne "OPSSesja - Kwiecień 2005" organizowane przez firmę SAFO. Uczestnicy III etapu XII OI mogą potraktować te zawody jako trening przed finałami. Szczegółowe informacje: http://opss.safo.biz/


  II Etap - wyniki2005-02-18

  Do zawodów III stopnia zakwalifikowano wszystkich zawodników, którzy otrzymali co najmniej 178 punktów. Lista zakwalifikowanych.


  II Etap XII OI2005-02-10

  Zawody II stopnia XII Olimpiady Informatycznej dobiegły końca. Podczas zawodów do rozwiązania było pięć problemów algorytmicznych, jeden podczas dnia próbnego, oraz po dwa na każdy dzień właściwych zawodów. Treści zadań są dostępne tutaj. Raporty dla zawodników zostaną opublikowane 11 II 2005 r. w SIO.


  Potyczki Algorytmiczne2005-02-10

  W dniach 1.03.2005 - 19.03.2005 odbędzie się konkurs internetowy Potyczki Algorytmiczne organizowany przez Advanced Digital Broadcast Polska oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Konkurs składa się z pięciu tur zdalnych, podczas których do rozwiązania będzie w sumie 12 zadań. 19.03.2005 w siedzibie ADB w Zielonej Górze obędzie się finał, w którym weźmie udział 20 najlepszych uczestników konkursu.
  Zapraszamy do wzięcia udziału w zawodach.


  Informacje o II etapie2005-01-11

  Informacje dotyczące II etapu XII Olimpiady Informatycznej dostępne są tutaj


  Przenosiny serwisu2005-01-11

  Strona Olimpiady Informatycznej została przeniesiona na nowy serwer. Jeśli z tego powodu jakieś linki nie działają, lub coś nie funkcjonuje prawidłowo, proszę o informację na adres stanczyk@mimuw.edu.pl


  Wyniki I etapu XII OI2004-12-17

  Wyniki I etapu XII Olimpiady Informatycznej są dostępne tutaj. Do II-ego etapu XII Olimpiady Informatycznej zostało zakwalifikowanych 335 osób


  Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym2004-11-11

  W dniach 3-4 grudnia 2004 odbędą się w Poznaniu Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zawodach.


  Testy do zadań2004-10-28

  W przydatnych zasobach dostępny jest skrypt ocen.bat (Dos/Windows) wraz z przykadowymi testami do zadań z I-ego etapu XII OI.


  XII Olimpiada Informatyczna 2004/20052004-10-25

  Zadania z I etapu XII Olimpiady Informatycznej znajdują się tutaj


  III Internetowy Turniej Programów Walczących2004-09-30

  W dniach 2 - 17 października odbędzie się III Internetowy Turniej Programów Walczących organizowany przez Koło Naukowe Informatyków UW. Konkurs polega na napisaniu w ciągu kilku dni programu grającego w pewną dwuosobową grę. Program powinien być napisany w wybranym języku programowania (Pascal, C lub C++). Nadesłane rozwiązania, czyli "programy walczące", biorą udział w turnieju, tocząc ze sobą pojedynki. Zawody wygrywa ten uczestnik, którego program zwycięży w największej liczbie pojedynków. Strona konkursu: http://www.mimuw.edu.pl/ITPW


  XII Olimpiada Informatyczna 2004/20052004-09-20

  Po raz dwunasty odbędzie się w tym roku Olimpiada Informatyczna. Zapraszamy do startu w zawodach. Jest już dostępny terminarz. Więcej informacji wkrótce.


  Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna 20042004-09-19

  Polska ekipa w tym roku spisała się jak zwykle bardzo dobrze na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej, przywożąc z niej następujące medale:

  Bartłomiej Romański  Złoty medal
  Filip Wolski  Złoty
  Jakub Łącki  Srebrny
  Tomasz Kuras  Brązowy

  CEOI 20042004-07-20

  Tegoroczna Olimpiada Informatyczna Środkowej Europy odbyła się w Rzeszowie w dniach 12-18 lipca 2004. Polacy w tym roku zdobyli następujące medale:

  Filip Wolski  Złoty medal
  Bartłomiej Romański  Złoty
  Jakub Łącki  Srebrny
  Tomasz Kuras  Brązowy
  Andrzej Grzywocz  Brązowy
  Marcin Rogoziński  Brązowy
  Gratulujemy!
  Oficjalna strona zawodów

  Konkurs internetowy CEOI 20042004-05-11

  Jak już wcześniej sygnalizowaliśmy, podczas zawodów internetowych towarzyszących CEOI 2004, będzie można korzystać jedynie z języka Java (używany przez nas kompilator to Sun JDK v. 1.4.2_04). Oto dodatkowe ustalenia dotyczące programów (opis dla przykładowego zadania o identyfikatorze ABC):

  • Program składa się z dokładnie jednego pliku źródłowego.
  • Należy zapisać w nim klasę publiczną ABC (uwaga: wielkość liter jest istotna). Należy w niej zdefiniować metodę public static void main(String args). Jest ona punktem startowym programu.
  • Nie należy używać słowa kluczowego package.
  • Dozwolone jest definiowanie kilku klas w jednym pliku źródłowym (tylko klasa ABC może być publiczna).
  Kompilacja i wykonanie
  • Źródło jest kompilowane komendą javac <nazwa>.java.
  • Program jest wykonywany komendą java -client -XmxYYY Program, gdzie YYY jest ograniczeniem na ilość dostępnej pamięci, zależnym od zadania.
  Przykładowe programy można znaleźć tutaj.

  CEOI 20042004-05-04

  W dniach 12 - 18 lipca 2004 odbędzie się w Polsce 11 Olimpiada Centralnej Europy. Z tej okazji zorganizowany zostanie ogólnodostępny konkurs internetowy, podczas którego będzie można zmierzyć się z tymi samymi zadaniami. Zawody internetowe rozpoczną się 14 lipca o godz. 12.00, a zakończą 16 lipca o godz. 12.00. Jedynym dozwolonym językiem programowania będzie Java - zadania będą oceniane przy użyciu Java v 1.4.2_04. Więcej informacji ukaże się wkrótce. Zachęcamy do udziału w zawodach. Oficjalna strona zawodów.


  Bałtycka Olimpiada Informatyczna2004-04-26

  Wczoraj zakończyła się 10 Bałtycka Olimpiada Informatyczna. Nasi zawodnicy spisali się wyśmienicie - sześcioosobowa ekipa zdobyła cztery złote medale i dwa srebrne.

  ZawodnikMedalUzyskany wynik
  Filip Wolskizłoty511
  Szymon Acedańskizłoty416
  Jakub Łąckizłoty376
  Jakub Kallaszłoty372
  Tomasz Kurassrebrny330
  Adam Radziwończyk-Sytasrebrny271
  Więcej informacji o BOI'2004 można znaleźć na stronie domowej konkursu

  Wyniki XI Olimpiady Informatycznej2004-04-04

  Zakończyła się kolejna, XI Olimpiada Informatyczna. Wyniki dostępne są tutaj. W tym roku zwycięzcą został Bartłomiej Romański z XIV LO im. St. Staszica w Warszawie. Zapraszamy do oglądania zdjęć z finału.


  III etap - dzień drugi zawodów2004-04-01

  Nadszedł czas na ostani dzień zawodów, podczas którego zawodnicy rozwiązywali dwa zadania:


  III etap - dzień pierwszy zawodów2004-03-31

  Podczas dzisiejszych zawodów do rozwiązania przygotowano trzy zadania:


  III etap - Dzień próbny2004-03-30

  Nadszedł czas dnia próbnego. Podczas dzisiejszych zawodów do rozwiązania było jedno zadanie: Zgadywanka.


  III etap - informacje wstępne2004-03-23

  Dostępnę są informacje dotyczące zawodów III stopnia XI Olimpiady Informatycznej. Namawiamy uczestników finału do zapoznania się z nimi.


  II etap - wyniki2004-02-21

  Dostępne są już wyniki II etapu XI OI. W tym roku do III etapu Olimpiady Informatycznej zakwalifikowało się 46 osób.


  II etap - testy2004-02-15

  Są dostępne testy do zadań II etapu XI Olimpiady Informatycznej.


  II etap - dzień drugi zawodów2004-02-12

  Zawody II stopnia XI Olimpiady Informatycznej dobiegły końca. Podczas drugiego dnia zawodów do rozwiązania były dwa zadania:


  II etap - dzień pierwszy zawodów2004-02-11

  Dzień pierwszy zawodów II stopnia zakończył się. Zawodnicy rozwiązywali dzisiaj dwa zadania:


  II etap - dzień próbny2004-02-10

  Nadszedł czas zmagań. Podczas dnia próbnego zawodnicy mieli do rozwiązania jedno zadanie - Most. Jutro rozpoczynają się właściwe zawody.


  II etap - informacje2004-01-21

  Dostępny jest plan zawodów II stopnia oraz informacje dotyczące miejsca zawodów i zakwaterowania.


  Kącik zadań2004-01-14

  Kącik zadań znowu działa. Zapraszamy do zabawy.


  Środowisko na II etapie2004-01-09

  Dostępne są informacje dotyczące środowiska na II etapie XI Olimpiady Informatycznej. Zachęcamy wszystkich biorących udział w zawodach do zapoznania się z nią.


  Wielka akcja aktualizacji danych2004-01-08

  Rozpoczynamy wielką akcję mającą na celu uzupełnienie brakujących informacji o naszych dotychczasowych finalistach. Jeśli posiadasz pewne informacje, których brakuje na stronie (szczególnie w dziale Olimpijczycy), powiadom nas o tym. Prosimy również wszystkich finalistów o przysłanie swojego zdjęcia, które będzie umieszczone w informacjach o zawodniku. Mile widziane było by również nadsyłanie listy zdjęć z działu ‘Galeria zdjęć’, na których mieliście szczęście się znaleźć. Lista taka powinna mieć postać ciągu numerów zdjęć (pierwsze pole obok miniaturki zdjęcia), pooddzielanych przecinkami. Wszelkie informacje należy kierować pod adres stanczyk@absurd.mimuw.edu.pl.
  Z góry dziękujemy za współpracę.


  Nowa strona Olimpiady2004-01-06

  Olimpiada Informatyczna doczekała się nowej strony internetowej. Dokładamy wszelkich starań, aby była ona jak najatrakcyjniejsza. Dlatego też zwracamy się z prośbą o zgłaszanie wszelkich uwag i sugestii na adres stanczyk@absurd.mimuw.edu.pl.
   Zwracamy się jednocześnie z gorącą prośbą do wszystkich finalistów OI o wypełnienie ankiety.


  Wyniki I etapu2003-12-13

  Są dostępne wyniki I etapu. W tym roku należało zdobyć co najmniej 201 punktów, aby przejść do II etapu. Gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym!


  Ogłoszenie Komitetu Głównego 2003-12-13

  Komitet Główny ze smutkiem stwierdził, że niektóre nadesłane rozwiązania nie powstały w wyniku samodzielnej pracy. Osoby, które nadesłały niesamodzielne prace, zostały zdyskwalifikowane.


  Testy z I etapu2003-12-04

  Są dostępne testy, za pomocą których były testowane rozwiązania zawodników podczas I etapu XI Olimpiady Informatycznej.


  Nieoficjalna ocena z I etapu2003-11-30

  W Serwisie Informatycznym Olimpiady uczestnicy I etapu mogą zapoznać się z wstępnymi wynikami oceny ich prac. Więcej informacji na stronie SIO.


  Koniec I etapu2003-11-18

  Zakończył się I etap XI Olimpiady Informatycznej. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 15 grudnia. Dziękujemy wszystkim za udział.


  Bliski koniec I etapu2003-11-15

  Koniec I etapu XI Olimpiady Informatycznej już w najbliższy poniedziałek, 17 listopada. Rozwiązania można zgłaszać za pomocą Serwisu Internetowego Olimpiady (tylko do godziny 12:00 w południe) lub za pomocą zwykłej poczty. Szczegóły w Zasadach organizacji zawodów.


  I etap XI Olimpiady Informatycznej2003-10-20

  Start! Rozpoczął się I etap XI OI. Do rozwiązania jest 5 zadań: Gra, PIN-kod, Sznurki, Szpiedzy i Zawody. Koniecznie trzeba się zapoznać także z ustaleniami technicznymi. Termin nadsyłania rozwiązań upływa 17 listopada 2003 r. Można wysyłać je korzystając z Serwisu Internetowego Olimpiady lub za pomocą zwykłej poczty przesyłką poleconą. Więcej szczegółów w Zasadach organizacji zawodów. Gorąco zachęcamy do startu! Powodzenia!


  Strona Pogromców Algorytmów2003-10-11

  W portalu Gazety działa już strona Pogromców Algorytmów. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.


  Niebieska książeczka2003-10-06

  Jest już dostępna niebieska książeczka z X Olimpiady Informatycznej w tradycyjnej papierowej formie. Można ją zamówić między innymi za pośrednictwem naszej strony. Więcej informacji w dziale poświęconym niebieskim książeczkom.


  Pogromcy Algorytmów2003-10-06

  Dnia 14 października rozpocznie się konkurs "Pogromcy Algorytmów" organizowany przez Olimpiadę Informatyczną, Agorę i Prokom. Szczegółowe informacje wkrótce, ale już teraz możemy zdradzić, że na zwycięzców czekają cenne nagrody!


  Kącik zadań - reaktywacja2003-09-11

  Po dłuższej przerwie ponownie działa Kącik zadań. Zapraszamy do zabawy, zwłaszcza w oczekiwaniu na I etap Olimpiady.


  XI Olimpiada Informatyczna 2003/20042003-09-09

  Po raz jedenasty odbędzie się w tym roku Olimpiada Informatyczna. Zapraszamy do startu w zawodach. Jest już dostępny terminarz. Więcej informacji wkrótce.


  Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna2003-08-25

  Kolejne sukcesy naszych reprezentantów. Oto medale zdobyte podczas tegorocznej Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych:

  Bartosz Walczak  złoty medal
  Filip Wolski  złoty
  Marcin Michalski  srebrny
  Michał Brzozowski  brązowy
  Gratulujemy!

  Medale2003-07-18

  Oto medale zdobyte przez reprezentantów Polski podczas tegorocznej Olimpiady Informatycznej Środkowej Europy:

  Bartosz Walczak  złoty medal (1. miejsce)
  Filip Wolski  złoty
  Marcin Michalski  srebrny
  Gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów!

  Kolejny sukces2003-07-12

  Znów sukces reprezentanta Polski. Bartosz Walczak wygrał Olimpiadę Informatyczną Środkowej Europy, zdobywając maksymalną możliwą notę. Gratulujemy! Więcej informacji i wyniki innych wkrótce.


  Olimpiada Informatyczna Środkowej Europy2003-07-04

  Tegoroczna Olimpiada Informatyczna Środkowej Europy odbędzie się w Munster w Niemczech w dniach od 5 do 12 lipca. Równocześnie w internecie będzie przeprowadzony konkurs, w którym będzie można zmierzyć z tymi samymi zadaniami. Zachęcamy do udziału i trzymania kciuków za naszą reprezentację. Oficjalna strona zawodów: http://www.ceoi2003.de/.


  Internet Problem Solving Contest (IPSC 2003)2003-05-06

  Polecamy konkurs Internet Problem Solving Contest, który odbędzie się 16 maja 2003. Można w nim startować indywidualnie lub zespołowo (do trzech osób w drużynie). Jest on oceniany w dwóch kategoriach: szkoły średnie i open. Więcej szczegółów na stronie konkursu.


  Wyniki Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej2003-04-27

  Tegoroczna Bałtycka Olimpiada Informatyczna zakończyła się dużym sukcesem reprezentacji Polski. W całych zawodach zwyciężył Bartosz Walczak, a oto medale przywiezione przez Polaków:

  Bartosz Walczak  złoty medal
  Marcin Michalski  złoty
  Michał Jaszczyk  złoty
  Szymon Acedański  złoty
  Filip Wolski  srebrny
  Andrzej Chodor  srebrny
  Łukasz Krupa  brązowy
  Michał Brzozowski  brązowy
  Szczegółowe informacje na oficjalnej stronie zawodów.

  Bałtycka Olimpiada Informatyczna2003-04-24

  Obecnie w Tartu w Estonii odbywa się Bałtycka Olimpiada Informatyczna, w której udział bierze ośmioosobowa reprezentacja Polski. Więcej informacji na oficjalnej stronie zawodów.


  Wyniki finału X Olimpiady Informatycznej2003-04-12

  Są już dostępne wyniki tegorocznej X Olimpiady. Zwycięzcami zostali:

  Marcin Michalski410 pkt.  laureat I miejsca
  Bartosz Walczak310 pkt.  laureat I miejsca
  Filip Wolski280 pkt.  laureat I miejsca
  Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

  Drugi dzień zawodów III stopnia2003-04-10

  W drugim dniu zawodów zawodnicy zmierzyli się z zadaniami Kryształ, Małpki, i Tasowanie. Warto dodać, że autorami wszystkich zadań, które pojawiły się na tegorocznym finale, są niegdysiejsi finaliści Olimpiady Informatycznej. Uroczyste zakończenie jubileuszowej X Olimpiady Informatycznej odbędzie się w sobotę. W sobotę także (prawdopodobnie wieczorem) pojawią się wyniki na stronie.


  Dzień próbny III etapu2003-04-09

  Podczas dnia próbnego zawodnicy rozwiązywali zadanie Gra w dzielniki.


  Pierwszy dzień zawodów III stopnia2003-04-09

  W pierwszym dniu właściwych zawodów były do rozwiązania dwa zadania: Skarb i Sumy.


  III etap2003-04-06

  Przypominamy, że w najbliższy wtorek, 8 kwietnia, rozpocznie się finał tegorocznych zawodów Olimpiady. Uczestnikom życzymy powodzenia, a pozostałych zachęcamy do śledzenia zadań na stronach Olimpiady.


  Wyniki II etapu2003-02-22

  Można zapoznać się już z wynikami II etapu. W tym roku do III etapu Olimpiady Informatycznej zakwalifikowały się 44 osoby, które uzyskały co najmniej 128 punktów. Ponadto spośrod pozostałych zawodników Komitet Główny postanowił wyróżnić tych, którzy zdobyli w zawodach II stopnia co najmniej 100 punktów.


  Testy2003-02-15

  Są dostępne testy do zadań II etapu X Olimpiady Informatycznej.


  Ostatni dzień zawodów II etapu2003-02-13

  Dzisiaj zawodnicy zmierzyli się z zadaniami Kafelki i Połączenia.


  Zadania z pierwszego dnia II etapu2003-02-12

  Można już zapoznać się z dzisiejszymi zadaniami:

  Treści zadań są dostępne także w formatach PostScript i PDF.

  Dzień próbny II etapu X Olimpiady Informatycznej2003-02-11

  Dzisiaj rozpoczęły się zawody II etapu X Olimpiady Informatycznej. Podczas dnia próbnego zawodnicy rozwiązywali zadanie Mastermind II. Zachęcamy do lektury i śledzenia dalszych zadań.


  Ustalenia techniczne i rady dla uczestników2003-01-31

  Są dostępne ustalenia techniczne i rady dla uczestników II etapu X Olimpiady Informatycznej.


  Ogłoszenie Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej2003-01-09

  1. Jury Olimpiady Informatycznej przeanalizowało wszystkie prace, które zostały nadesłane w I etapie.
  2. U 73 osób, które zostały już zakwalifikowane do II etapu Olimpiady, Jury zakwestionowało autorstwo co najmniej jednego rozwiązania.
  3. Osoby, którym zakwestionowano autorstwo rozwiązań, zostały o tym poinformowane elektronicznie i poproszone o złożenie wyjaśnień.
  4. Raport Jury i wyjaśnienia nadesłane przez zawodników zostały przeanalizowane przez Prezydium Komitetu. Prezydium uznało prace 15 osób za prace samodzielne.
  5. Na wniosek Prezydium, Komitet Główny Olimpiady Informatycznej postanowił:
   • Za każde rozwiązanie uznane za niesamodzielne przyznać 0 punktów i skorygować łączną liczbę punktów za zadania.
   • Zakwalifikować do drugiego etapu wszystkie osoby, które uzyskały co najmniej 202 punkty.
  6. Członkowie Komitetu Olimpiady Informatycznej wyrażają żal, że tak wiele osób pracowało niesamodzielnie i mają nadzieję, że w przyszłości taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

  Załącznik: alfabetyczna lista osób zakwalifikowanych do II etapu (po korekcie).


  Środowisko na II etapie2003-01-06

  Jest dostępna informacja na temat środowiska dostępnego podczas II etapu X Olimpiady Informatycznej. Zachęcamy wszystkich biorących udział w zawodach do zapoznania się z nią.


  Nieoficjalne wyniki I etapu2002-11-25

  W Serwisie Internetowym Olimpiady są dostępne nieoficjalne wyniki I etapu. Można także pobrać testy (wersja Dos/Windows), za pomocą których były oceniane programy.


  Wyniki I etapu2002-11-05

  Zakończył się I etap X Olimpiady Informatycznej. Wyniki pojawią się na stronie Olimpiady 7 grudnia 2002 roku.


  Pogromcy Algorytmów2002-11-05

  Dziś o godzinie 12:00 w południe rozpoczyna się konkurs Pogromcy Algorytmów (więcej informacji). Zapraszamy do wzięcia udziału.


  Koniec I etapu2002-11-04

  Dzisiaj kończy się I etap X Olimpiady Informatycznej. Nie można już zgłaszać rozwiązań zadań poprzez Serwis Internetowy Olimpiady (termin upłynął o godzinie 12 w południe). Można je za to wysyłać do północy za pomocą zwykłej poczty. Więcej informacji można znaleźć w Zasadach organizacji.


  Pogromcy Algorytmów2002-10-31

  Przypominamy, że w najbliższy poniedziałek (4 listopada) kończy się I etap X Olimpiady Informatycznej. Tymczasem 5 listopada do portalu Gazeta.pl wraca konkurs Pogromcy Algorytmów. Jak zawsze na zwycięzców czekają cenne nagrody, m.in. notebook, aparaty cyfrowe, palmtopy. Serdecznie zapraszamy do udziału. Więcej informacji już wkrótce.


  Zestaw skryptów do testowania2002-10-23

  Poprawione zostały formalne usterki w zestawie skryptów w dziale Przydatne zasoby. Przypominamy, że wszystkie programy mają czytać dane ze standardowego wejścia i wypisywać wyniki na standardowe wyjście.


  Trwa I etap2002-10-09

  Trwa I etap tegorocznej Olimpiady Informatycznej, zachęcamy do wzięcia w nim udziału, a ponadto:


  I etap X Olimpiady Informatycznej2002-10-07

  Rozpoczął się I etap X OI. Do rozwiązania jest 5 zadań: Ciągi bez zająknięć, Czekolada, Liczby Przesmyków, Płytki drukowane i Przemytnicy. Koniecznie trzeba się zapoznać także z ustaleniami technicznymi. Termin nadsyłania rozwiązań upływa 4 listopada 2002 r. Można wysyłać je korzystając z Serwisu Internetowego Olimpiady lub za pomocą zwykłej poczty przesyłką poleconą. Więcej szczegółów w Zasadach organizacji zawodów. Gorąco zachęcamy do startu w zawodach jubileuszowej X Olimpiady! Powodzenia!


  I etap już wkrótce2002-10-05

  Pierwszy etap jubileuszowej X Olimpiady Informatycznej rozpocznie się już w poniedziałek i wtedy ukażą się na stronie zadania. Wszystkich niecierpliwych - i nie tylko ich - zachęcamy do zapoznania się z przepisami i informacjami dla zawodników.


  Przepisy Olimpiady2002-10-03

  Zachęcamy do zapoznania się z nowym regulaminem Olimpiady i z zasadami organizacji tegorocznych zawodów. W stosunku do poprzednich olimpiad nastąpiło kilka znaczących zmian dotyczących I etapu.


  Niebieska książeczka2002-10-01

  Dostępna jest już niebieska książeczka zawierająca sprawozdanie z IX Olimpiady Informatycznej. Można składać zamówienia na wersję papierową lub pobrać ze strony wersję elektroniczną.


  Terminarz X Olimpiady Informatycznej2002-09-12

  Jest dostępny terminarz X Olimpiady Informatycznej.


  I etap X Olimpiady Informatycznej2002-09-12

  Zawody I stopnia X Olimpiady Informatycznej rozpoczną się 7.10.2002. Gorąco zachęcamy do brania udziału w konkursie i propagowania go!


  Zdjęcia z III Obozu im. A. Kreczmara2002-09-10

  Są nowe zdjęcia z III Obozu im. A. Kreczmara. Zachęcamy uczestników do nadsyłania własnych zdjęć.


  Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna 20022002-09-04

  W sierpniu w Korei Południowej odbyła się Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna. Polska reprezentacja zdobyła cztery medale:

  Paweł Paryszłoty medal (2. lokata!)
  Bartosz Walczaksrebrny
  Karol Cwalinasrebrny
  Marcin Michalskibrązowy
  Gratulujemy! Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów.

  Zdjęcia z III Obozu im. A. Kreczmara2002-08-20

  Można oglądać zdjęcia z III Obozu im. A. Kreczmara zrobione przez Tomasza Walenia.


  III Obóz im. A. Kreczmara2002-08-19

  Na stronie pojawił się nowy dział dotyczący obozów naukowych Olimpiady. Na razie są w nim dostępne krótka relacja i zadania z III Obozu im. A. Kreczmara.


  BOI 20022002-07-18

  Odrabiamy zaległości na stronie: W tym roku w kwietniu odbyła się Bałtycka Olimpiada Informatyczna. Zawody miały miejsce w Wilnie, stolicy Litwy. Polska drużyna wróciła z następującymi medalami:

  Marcin Michalskizłoty medal
  Karol Cwalinazłoty
  Paweł Paryssrebrny
  Bartosz Walczaksrebrny
  Piotr Stańczykbrązowy
  Michał Jaszczykbrązowy
  Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów.

  CEOI 20022002-07-17

  Tegoroczna Olimpiada Informatyczna Centralnej Europy odbyła się w dniach 30 czerwca - 6 lipca w Koszycach na Słowacji. Oto medale zdobyte przez polskich uczestników:

  Bartosz Walczaksrebrny medal
  Karol Cwalinasrebrny
  Marcin Michalskibrązowy
  Gratulujemy! Oficjalna strona konkursu znajduje się pod adresem http://cs.science.upjs.sk/ceoi/ i zawiera między innymi zdjęcia całej polskiej drużyny (polecamy!).

  Zdjęcia z finału IX Olimpiady Informatycznej2002-05-07

  Można oglądać zdjęcia z finału, który odbył się w Sopocie. Ponadto zachęcamy do nadsyłania zdjęć związanych z Olimpiadą Informatyczną na adres webmastera strony, a także do odwiedzania strony w sezonie ogórkowym.


  Wyniki IX Olimpiady Informatycznej2002-04-19

  Są już wyniki zawodów finałowych IX Olimpiady Informatycznej. Tegoroczni zwycięzcy to:
   Paweł Parys452 pkt.  laureat I miejsca
   Bartosz Walczak364 pkt.  laureat I miejsca
  Gratulujemy wszystkim uczestnikom!


  Drugi dzień zawodów finałowych2002-04-17

  Zadania, z którymi zmierzyli się zawodnicy, to Liczby B-gładkie, Nawiasy i Szyfr.


  Pierwszy dzień zawodów III etapu2002-04-16

  Dzisiaj podczas zawodów finałowych IX Olimpiady Informatycznej zawodnicy rozwiązują zadania Narciarze i Waga.


  Dzień próbny III etapu2002-04-15

  Dziś podczas sesji próbnej zawodnicy mieli do rozwiązania zadanie Minusy.


  Serwis Pogromców Algorytmów2002-04-07

  Pod adresem http://www2.gazeta.pl/pa/ działa już serwis internetowy tegorocznych Pogromców Algorytmów.


  Finał IX OI i Pogromcy Algorytmów 20022002-04-03

  Wielkimi krokami zbliża się finał IX Olimpiady Informatycznej. Zawody będą miały miejsce w dniach 15-17 kwietnia, a zwycięzców tegotocznej olimpiady poznamy już 19 kwietnia.

  W tym roku finałowi Olimpiady będzie towarzyszyć turniej programistyczny: Pogromcy Algorytmów. Konkurs będzie odbywał się w portalu gazeta.pl przy współpracy z firmą PROKOM SA. Zawody, tak jak w ubiegłym roku, rozpoczną się sesją próbną - 8 kwietnia, natomiast prawdziwa rywalizacja zacznie się - 10 kwietnia. Zawody zakończą się 18 kwietnia.

  Więcej informacji na temat Pogromców Algorytmów pojawi się na stronie OI i SIO w przyszłym tygodniu. Na razie zapraszamy do odwiedzenia strony poprzedniej edycji PA.


  Wyniki II etapu2002-02-23

  Są dostępne wyniki II etapu. Gratulujemy zakwalifikowanym do III etapu.


  Testy2002-02-22

  Są dostępne testy do zadań drugiego etapu.


  Opracowania zadań z BOI2002-02-22

  Na stronie Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej 2001 można znaleźć opracowania po angielsku zadań z tych zawodów. Przypomnijmy, że większość z nich można było rozwiązywać w ramach Pogromców Algorytmów.


  Dzień pierwszy2002-02-14

  W pierwszym dniu zawodów zawodnicy rozwiązywali zadania Działka i Wyliczanka.


  Dzień drugi2002-02-14

  Dziś zakończyły się zawody II stopnia IX Olimpiady Informatycznej. Do rozwiązanie podczas pięciogodzinnej sesji były zadania Kurort narciarski i Protokoły.


  Dzień próbny2002-02-13

  Wczoraj rozpoczęły się zawody II stopnia IX Olimpiady Informatycznej. Zawodnicy podczas trzygodzinnej sesji próbnej mieli do rozwiązania zadanie Izolator. Zachęcamy do lektury.


  II etap2002-02-08

  W przyszłym tygodniu w dniach 12-14.02 odbędzie się drugi etap Olimpiady Informatycznej. Wszystkim zawodnikom życzymy powodzenia.


  Środowiska2002-01-18

  Można pobrać w dziale Przydatne zasoby wersje środowisk, które będą dostępne podczas II etapu.


  Informacje2002-01-09

  Są dostępne Informacje techniczne dla uczestników II etapu. Ponadto można zapoznać się z dokumentem na temat oceniania zadań olimpiady. Zachęcamy do lektury.


  Informacja o II etapie2001-12-18

  Dostępna jest informacja na temat środowiska programistycznego, które będzie dostępne podczas II etapu. Niektóre z programów są dostępne w sekcji Przydatne zasoby.


  Wyniki ponownego sprawdzania2001-12-17

  Są dostępne wyniki ponownego sprawdzania. Ponadto w SIO znajduje się FAQ dotyczący wyników.


  Decyzja Komitetu Głównego2001-12-17

  W dniu 11 grudnia, w poprawionym środowisku testowym dokonano ponownego, dwukrotnego sprawdzenia wszystkich nadesłanych prac. Osiągnięto bardzo wysoką stabilność wyników. Sprawdzanie przeprowadzono na tych samych danych testowych co uprzednio, na tych samych komputerach i przy tych samych limitach czasowych. W przypadku zadań SUM i ZAM wyniki nie zmieniły się. W przypadku zadań WYS, KOL, KOM zawodnicy odzyskiwali niesłusznie utracone punkty. Dodatkowo w przypadku zadania KOL okazało się, że w poprzednim sprawdzaniu niektóre błędne programy uzyskały dodatnią liczbę punktów za niepoprawne odpowiedzi. Ponowne sprawdzanie skorygowało także tę punktację. Po zapoznaniu się z procedurą i wynikami ponownego sprawdzania Komitet Główny Olimpiady Informatycznej postanawia:

  1. Przyjąć wyniki ponownego sprawdzania jako oficjalne wyniki I stopnia IX Olimpiady Informatycznej.
  2. Zakwalifikować do zawodow II stopnia tylko te osoby, które w ponownym sprawdzeniu uzyskały co najmniej 270 punktów.
  3. Zaprosić na zawody II stopnia, poza konkursem i na koszt organizatorow, wszystkie te osoby, które w pierwszym sprawdzaniu uzyskały wynik co najmniej 270 punktów (co kwalifikowało je do zawodów II stopnia), jednak w powtórnym sprawdzeniu uzyskały mniej niż 270 punktów.

  Podstawą powyższych decyzji były

  • paragraf 3, punkt 10 Regulaminu Olimpiady:
   'Komitet Główny Olimpiady kwalifikuje do zawodów II i III stopnia odpowiednią liczbę uczestników, których rozwiązania zadań stopnia niższego ocenione zostaną najwyżej.'
  • paragraf 2, punkt 7 Zasad Organizacji Zawodów:
   'Do zawodów II stopnia zostanie zakwalifikowanych 280 uczestników, których rozwiązania zadań I stopnia zostaną ocenione najwyżej ... Komitet Główny może zmienić podane liczby zakwalifikowanych uczestników co najwyżej o 20%.'

  Komunikat2001-12-16

  Decyzja Komitetu Głównego Olimpiady dotycząca zawodów I stopnia zostanie ogłoszona w poniedziałek 17.12.2001 o godzinie 12 w południe.


  Testy2001-12-10

  Są dostępne poprawione testy.


  Komunikat2001-12-10

  Do sprawdzenia zadań KOL, KOM i WYS użyto plików testowych w niepoprawnym formacie. Część prac otrzymała przez to zaniżone oceny. Wszystkie prace będą ponownie sprawdzone na poprawnych plikach testowych. Najszybciej jak to będzie możliwe ogłosimy wyniki ponownego sprawdzenia. Przepraszamy za tę sytuację.

  Przewodniczący Komitetu Głównego
  Krzysztof Diks


  Testy do zadań2001-12-09

  Są do ściągnięcia testy, którymi były oceniane rozwiązania zadań pierwszego etapu.


  Wyniki I etapu2001-12-08

  Są dostępne wyniki I etapu IX Olimpiady Informatycznej. Gratulujemy osobom zakwalifikowanym do drugiego etapu, w tym roku jest ich 310.


  Serwis Internetowy Olimpiady2001-12-08

  W związku z dużym obciążeniem Serwisu Internetowego Olimpiady, gdyby nie udało się połączyć z nim za pomocą zwykłego adresu http://sio.mimuw.edu.pl:9080/, polecamy korzystanie z adresu https://sio.mimuw.edu.pl:9443/.


  Koniec I etapu2001-11-13

  Zakończył się pierwszy etap IX Olimpiady Informatycznej. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział. Wyniki będzie można znaleźć na stronie Olimpiady 8.12.2001.


  I etap Olimpiady Informatycznej2001-11-08

  Przypominamy, że w najbliższy poniedziałek(12 listopada) kończy się pierwszy etap IX Olimpiady Informatycznej. Zachęcamy do zgłaszania rozwiązań za pomocą Serwisu Internetowego Olimpiady, co można uczynić do 12 listopada do godziny 12 w południe. Zalety tej metody nadsyłania rozwiązań to między innymi:

  • szybsze otrzymanie wyników,
  • dostęp do pełnych raportów ze sprawdzania programów.

  Przykładowe pliki testowe2001-10-17

  Wśród 'Przydatnych zasobów' można znaleźć przykładowe pliki testowe.


  Uwaga do zadania koleje2001-10-16

  W związku z dużą liczbą pytań dotyczących interpretacji przypadku p=k w specyfikacji wejścia, przyjmujemy, że taki przypadek nie może mieć miejsca i w związku z tym zawsze p<k. Przy takim założeniu został zmodyfikowany przykład w treści zadania. Nowy przykład:
  kol.in kol.out
   
  4 6 4 
  1 4 2 
  1 3 2 
  2 4 3 
  1 2 3 
  
   
  T 
  T 
  N 
  N 
  
  Zmiany zostały naniesione w treści zadania.


  IX Olimpiada Informatyczna2001-10-15

  Dzisiaj rozpoczął się I etap IX Olimpiady Informatycznej. Termin przysyłania rozwiązań zadań z I etapu upływa 12.11.2001 (zobacz terminarz zawodów).

  Przed rozpoczęciem rozwiązywania zadań prosimy zapoznać się z Zasadami organizacji zawodów w roku szkolnym 2001/2002, oraz z Informacjami dla uczestników

  Zawody I stopnia mają charakter otwarty i polegają na samodzielnym rozwiązywaniu zadań, w tym roku są to: Koleje, Komiwojażer Bajtazar, Superskoczek, Wyspa,
  Zamek.

  Możliwe jest również przesyłanie rozwiązań zadań z I etapu przez Internet, w tym celu należy skorzystać z Serwisu Internetowego Olimpiady. Więcej informacji można znaleźć na stronach Serwisu.

  Errata: Na plakacie rozesłanym do szkół znalazł się niestety błąd. W treści zadania 'Komiwojażer Bajtazar' w podpunkcie 'Wejście' ogranicznie na wartości a i b powinno mieć postać jak poniżej:

  ...dwie liczby całkowite a i b (1<=a,b<=n, a<>b), oznaczające, że ...

  Zapraszamy do udziału w zawodach i życzymy powodzenia.

  IX Olimpiada Informatyczna 2001/20022001-10-12

  W najbliższy poniedziałek(15 X) rozpocznie się I etap IX Olimpiady Informatycznej. Zadania pojawią się na stronie o godzinie 10. Zapraszamy do udziału w zawodach.


  Niebieska książeczka 2000/20012001-10-01

  Dostępna jest już niebieska książeczka (sprawozdanie z Olimpiady Informatycznej) za rok 2000/2001.
  Wersja elektroniczną można znaleźć na tej stronie, natomiast wersję papierową można zamówić za pomocą następującego formularza.


  IX Olimpiada Informatyczna 2001/20022001-09-24

  I etap IX Olimpiady rozpocznie się 15 października i będzie trwał aż do 12 listopada 2001.
  Więcej informacji już wkrótce.


  Znów medale -- CEOI'20012001-08-21

  Znów Polska reprezentacja wróciła z medalami z międzynarodowej olimpiady informatycznej, tym razem z Olimpiady Informatycznej Państw Europy Środkowej (CEOI'2001, Węgry).

  Paweł Paryszłoty medal
  Bartosz Walczaksrebrny
  Karol Cwalinabrązowy
  Strona CEOI'2001

  Polska reprezentacja na IOI'20012001-06-16

  Polska reprezentacja bierze dzisiaj udział w pierwszym dniu zawodów Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej która w tym roku gości w Tampere w Finlandii. Wyniki tegorocznego IOI ogłoszone będą już w piątek.
  Trzymamy kciuki ;-)

  Strona IOI'2001
  Sukcesy polskich olimpijczyków w poprzednich latach
  PS: sa już wyniki tegorocznego IOI:

  Tomasz Malesińskizłoty medal
  Paweł Paryssrebrny
  Mateusz Kwaśnickisrebrny
  Karol Cwalinabrązowy

  Pogromcy Algorytmów -- nowy konkurs programistyczny2001-06-05

  W dniach 11-20 czerwca w portalu Gazety Wyborczej zostatnie rozegrany internetowy konkurs algorytmiczno-programistycznym -- Pogromcy Algorytmów. Aby wystartować w konkursie należy uprzednio zarejestrować. Rejestracja rozpoczęła się dzisiaj (05.06.2001) i będzie możliwa do momentu zakończenia zawodów.
  Na najlepszych zawodników czekają już cenne nagrody, w tym na zwycięzce oczekuje notebook: HP Omnibook XE3.

  Konkurs towarzyszy VII Międzynarodowej Olimpiadzie Bałgtyckiej która w tym roku gości w Sopocie.

  Więcej informacji można znależć na stronie konkursu: sio.mimuw.edu.pl:9080 (poprzedni adres: konkurs.gazeta.pl)


  Uprawnienia laureatów i finalistów2001-04-23

  Jedna z nagród dla laureatów i finalistów Olimpiady Informatycznej jest wolny lub ułatwiony wstęp na wiele uczelni wyższych. Na stronie OI można znaleźć zestawienie, zawierające ustalenia senatów wyższych uczelni na ten temat

  • pełna lista (stan z roku ubiegłego, lista ta będzie aktualizowana w miarę napływania odpowiedzi z uczelni).

  Wyniki VIII Olimpiady Informatycznej2001-03-30

  Poznaliśmy już zwycięzców VIII OI, w tym roku są to:
   Paweł Parys180 pkt  laureat I miejsca
   Tomasz Malesiński154 pkt  laureat I miejsca
   Mateusz Kwaśnicki131 pkt  laureat I miejsca
   Karol Cwalina130 pkt  laureat I miejsca


  Finał VIII Olimpiady Informatycznej -- ciąg dalszy2001-03-29

  W drugim dniu zawodów zawodnicy rozwiązywali następujące zadania:

  Testy do zadań (dzień 2) -- (pełny zestaw zostanie udostępniony po ogłoszeniu wyników)

  Finał VIII Olimpiady Informatycznej2001-03-28

  Dzisiaj ostatni dzień zawodów finału VIII Olimpiady Informatycznej.
  W poprzednich dniach zawodnicy rozwiązywali następujące zadania:

  Dostępna jest również część testów którymi były sprawdzanie rowiązania (pełne zestawy zostaną udostępnione po ogłoszeniu wyników):

  Finał VIII Olimpiady Informatycznej -- zmiany2001-03-22

  Ze względów organizacyjnych nastąpiła zmiana miejsca rozpoczęcia i zakończenia zawodów finałowych VIII Olimpiady Informatycznej. Rozpoczęcie nastąpi dnia 26 marca o godz 9.00 w sali posiedzeń Rady w Urzędzie Miasta Sopot przy ul. Kościuszki 25/27.
  Uroczyste zakończenie odbędzie się 30 marca o godz 10.00 w Liceum Ekonomicznym w Sopocie przy ul. Kościuszki 22/24.

  Monika Kozłowska-Zając
  Sekretarz Olimpiady Informatycznej

  Finał VIII Olimpiady Informatycznej -- już za tydzień2001-03-19

  Podczas finału VIII Olimpiady Informatyczne będą mogli korzystać z następujących kompilatorów:

  • Free Pascal Compiler 1.0.4 (DOS/Linux)
  • DJGPP 2.03 (dla DOS)
  • GCC 2.95 (Linux)
  • Borland Pascal 7.0
  • Borland C++ 3.1
  • Borland C++ 4.02
  • Borland C++ 5.0
  Nowością jest pojawienie się Linux'a na Olimpiadzie.

  III Etap w Internecie2001-03-12

  Podobnie jak w II etapie, równolegle z zawodami III stopnia przeprowadzony będzie konkurs Internetowy.
  Zawody zostaną przeprowadzone w dniach 26-28 marca br.
  Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się w Serwisie Internetowym Olimpiady (nie dotyczy to osób już zarejestowanych w SIO).
  Dla najlepszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody, m.in:

  • zaproszenie na obóz naukowy im. Antoniego Kreczmara,
  • cenne nagrody ksiązkowe.

  Wyniki II etapu!2001-02-24

  Dostępne są już wyniki II etapu:

  Zadania sprawdzane były na następującym zestawie testów, (informacja o grupowaniu).
  Szczegółowe raporty ze sprawdzania dostępne są już w SIO.
  Dział statystyk jest już uaktualniony o statystyki II etapu.

  Wyniki już w sobotę!2001-02-23

  Już w najbliższą sobotę -- 24.02.2001 zostaną ogłoszone wyniki II etapu oraz Konkursu Internetowego.
  Na razie polecamy lekturę nowego artykułu o testowaniu swoich rozwiązań zadań.


  Już po II etapie2001-02-12

  W tym roku zawodnicy rozwiązywali następujące zadania:

  Wyniki II etapu zostaną ogłoszone na stronie Olimpiady 24.02.2001.

  II etap w Internecie - ostatnie dni rejestracji!2001-02-03

  Zostało już tylko kilka dni do zakończenia rejestracji przed internetowym konkursem programistycznym: II etap w Internecie, przypominamy wszystkim chętnym że warunkiem uczestniczenia w konkursie jest zarejestrowanie się w Serwisie Internetowym Olimpiady.


  II etap - już tuż, tuż2001-01-26

  Już tylko 10 dni dzieli nas od zawodów II stopnia! Na stronie można znaleźć kolejne dokumenty dotyczące tych zawodów:


  II etap w Internecie - rejestracja rozpoczęta!2001-01-15

  Rozpoczęła się rejestracja przed II etapem VIII OI w Internecie. Aby wziąć udział w konkursie należy przed 5.02.2001 zarejestrować się w serwisie (oczywiście dotyczy to tylko osób które jeszcze nie mają kont w SIO). Sam konkurs rozpocznie się 6.02.2001 o godzinie 12:00.


  II etap w Internecie2001-01-07

  W dniach 6-8.02.2001 równolegle z właściwymi zawodami II stopnia, przeprowadzony będzie konkurs Internetowy otwarty dla wszystkich chętnych. Będzie on podobny do rzeczywistych zawodów -- do rozwiązania będą te same zadania, które będą oceniane na tych samych testach co rozwiązania zawodników biorących udział w II etapie.


  Nowe kompilatory2001-01-06

  W II etapie VIII OI zawodnicy będą mieli do dyspozycji dwa nowe kompilatory (pełna lista):

  • Free Pascal Compiler 1.0.2
  • inf_zaw/djgpp.html'>DJGPP 2.03
  Na wyżej wymienionych stronach, można znaleźć wersje instalacyjne tych kompilatorów.

  Opóźnienie w rozsyłaniu zawiadomień2001-01-04

  Przepraszam wszystkich zakwalifikowanych do zawodów II stopnia za to, ze mogli jeszcze nie otrzymać zawiadomień pocztowych o szczegółach dotyczących ich uczestnictwa w tych zawodach. Zawiadomienia te są rozsyłane sukcesywnie i ostatnie nie powinny dojść później niż 15 stycznia.
  Zwłoka jest spowodowana tym, że przyjęliśmy do zawodów II stopnia znacznie więcej zawodników niż planowaliśmy, a nawet niż zezwalały Zasady organizacji zawodów, to zaś powoduje konieczność dodatkowych uzgodnień organizacyjnych.
  Dlaczego przyjęliśmy więcej zawodników? Z powodu dwóch bardzo radosnych faktów:

  • otrzymaliśmy w tym roku dość niespodziewanie aż dwa razy więcej prac niż otrzymywaliśmy w poprzednich latach
  • wiele z tych prac było bardzo dobrych.
  Jeszcze raz przepraszam i proszę o cierpliwą wyrozumiałość.
  Tadeusz Kuran - kierownik organizacyjny Olimpiady.

  II Etap2000-12-19

  Dostępna jest już lista kompilatorów jakie będą do dyspozycji zawodników podczas zawodów II stopnia. Więcej informacji na temat II etapu będzie można znaleźć na stronie OI już w najbliższym czasie.


  Wyniki I Etapu cd.2000-12-12

  W związku z dużą ilością pytań dotyczących wyników, dostępna jest strona z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
  Jednocześnie informujemy, że do wszystkich zawodników biorących udział w I etapie Olimpiady zostaną wysłane uzyskane przez nich wyniki (nastąpi to do 20.12.2000).
  Przygotowaliśmy również garść statystyk na podstawie danych z I etapu Olimpiady.


  Są już wyniki I Etapu2000-12-09

  Są już dostępne wyniki I etapu VIII OI. W tym roku do II etapu zakwalifikowano rekordową liczbę 273 osób.

  Wszystkie osoby które podały w formularzach zgłoszeniowych swój adres e-mail, lub wysyłały rozwiązania korzystając z SIO, otrzymają w najbliższym czasie swoje wyniki pocztą elektroniczną. Poprzez SIO będzie również możliwe zapoznanie się z dokładnymi raportami ze sprawdzania zgłoszonych rozwiązań.

  Dostępne są już testy którymi testowano rozwiązania zawodników: oi8_1t.zip (pliki IN i OUT), oi8_1out.zip (same pliki OUT).

  W procesie sprawdzania wykryto prace niesamodzielne, wdrożono odpowiednie postępowanie.


  Koniec I Etapu2000-11-14

  Zakończył się I etap VIII Olimpiady Informatycznej.
  Wyniki będzie można znaleźć na stronie Olimpiady 9.12.2000, natomiast szczegółowe raporty będą dostępne w Serwisie Internetowym Olimpiady.


  Wstępne sprawdzanie2000-11-05

  W Serwisie Internetowym Olimpiady dostępne są wyniki wstępnego sprawdzania. Sprawdzone zostały wszystkie prace nadesłane do godziny 12:00 3.XI.2000, użyto w tym celu testów dołączonych do ocen.bat.
  Sprawdzenie to miało na celu weryfikację zgodności Waszych rozwiązań z regulaminem (m.in. nazwy plików). Ma Wam umożliwić poprawienie błędów wynikających z niestaranności. Ta ocena nie ma wpływu na rzeczywistą regulaminową ocenę i może się od niej znacząco różnić.


  Formularze rejestracyjne2000-10-31

  Zgodnie z zasadami organizacyjnymi zawodów uczestnicy przesyłający rozwiązania zwykłą pocztą (listem poleconym) mają obowiązek nadesłania również kartki ze swoimi danymi. Przygotowaliśmy odpowiednie formularze które mogą być w tym celu wykorzystane: w formacie PS, oraz w formacie RTF.
  Przypominamy również, że rozwiązania można wysyłać poprzez Internet, korzystając z Serwisu Internetowego Olimpiady.


  Poprawka w treści zadania Mapa Gęstości2000-10-19

  W wyniku błędu redakcyjnego, w treści zadania Mapa Gęstości, w definicji odległości między punktami użyto: max(i - i', j - j') zamiast:max(|i - i'|, |j - j'|). Błąd ten występował jedynie w wersji elektronicznej treści zadania, w wersjach drukowanych użyto prawidłowej definicji.
  Przepraszamy za utrudnienia.


  Odpowiedzi na pytania2000-10-18

  Poprzez stronę OI można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące Olimpiady. Prosimy wszystkich uczestników Olimpiady o regularne zapoznawanie się z ukazującymi się odpowiedziami. Pytania można przysyłać pod adres: olimpiada@oeiizk.waw.pl.


  VIII Olimpiada Informatyczna2000-10-16

  Dzisiaj rozpoczął się I etap VIII Olimpiady Informatycznej. Termin przysyłania rozwiązań zadań z I etapu upływa 13.11.2000 (zobacz terminarz zawodów)

  Przed rozpoczęciem rozwiązywania zadań prosimy zapoznać się z Zasadami organizacji zawodów w roku szkolnym 2000/2001, oraz z Informacjami dla uczestników

  Zawody I stopnia mają charakter otwarty i polegają na samodzielnym rozwiązywaniu zadań, w tym roku są to: Mapa gęstości, Przedziały, Liczby antypierwsze, Gra w zielone.

  Po raz pierwszy możliwe jest również przesyłanie rozwiązań zadań z I etapu przez Internet, w tym celu należy skorzystać z Serwisu Internetowego Olimpiady. Więcej informacji można znaleźć na stronach Serwisu.

  W sekcji Przydatne zasoby dostępny jest zestaw skryptów: ocen.bat umożliwiający sprawdzenie poprawności formalnej rozwiązań (między innymi np. poprawnego nazwania plików wejściowych).


  Wstępne sprawdzanie2000-10-16

  Wszystkie prace nadesłane do dnia 3.11.2000 (do godziny 12:00 w południe) do Serwisu Internetowego Olimpiady zostaną przez nas sprawdzone przykładowymi testami z ocen.bat. Prześlemy Wam wasze wyniki pocztą elektroniczną, będą również dostępne w serwisie OI na Waszych kontach.

  Sprawdzenie to ma na celu weryfikację zgodności Waszych rozwiązań z regulaminem (m.in. nazwy plików). Ma Wam umożliwić poprawienie błędów wynikających z niestaranności. Ta ocena nie ma wpływu na rzeczywistą regulaminową ocenę i może się od niej znacząco różnić.


  Miedzynarodowa Olimpiadada Informatyczna, IOI'20002000-10-04

  Kilka dni temu zakończyła się Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna, która w tym roku odbywała się w Chinach. Polscy zawodnicy zdobyli na niej dwa złote i jeden srebrny medal. Dwa złote medale zdobyli: Krzysztof Onak i Tomasz Czajka uzyskując 590 pkt., natomiast Tomasz Malesiński zdobył medal srebrny uzyskując 430 pkt. Grzegorz Stelmaszek niestety nie zdobył medalu.

  ZawodnikMedalUzyskany wynik
  Krzysztof Onakzłoty590
  Tomasz Czajkazłoty590
  Tomasz Malesińskisrebrny430
  Grzegorz Stelmaszekbrak
  Więcej informacji o IOI'2000 można znaleźć na stronie domowej konkursu

  Internetowy Turniej Programistyczny2000-09-13

  ITP jest turniejem programistycznym przeprowadzanym w ramach wrześniowego Festiwalu Nauki. Turniej umożliwia uczestnikom sprawdzenie posiadanych umiejętności w układaniu i programowaniu algorytmów. Organizatorem turnieju jest Instytut Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, natomiast autorami zadań są finaliści VII Olimpiady Informatycznej.

  Więcej informacji można znaleźć na stronie Turnieju: itp.mimuw.edu.pl.
  Serdecznie zapraszamy!

  Już niedługo VIII Olimpiada Informatyczna2000-09-10

  Wielkimi krokami zbliża się VIII Olimpiada Informatyczna, w najbliższy piątek (15.09.2000) na stronie Olimpiady będzie można znaleźć szczegółowy terminarz VIII OI.
  UAKTUALNIENIE: terminarz jest już dostępny.


  Nowa szata graficzna2000-09-09

  Strona Olimpiady zmienia swój wygląd, mamy nadzieję, że obecna wersja strony w znacznym stopniu ułatwi docieranie do potrzebnych wiadomości.


  Niebieskie książeczki2000-08-30

  Zgodnie z decyzją Komitetu Głównego Olimpiady wszystkie wydane do tej pory roczne sprawozdania z Olimpiady (popularnie nazywane niebieskimi książeczkami) będą stopniowo publikowane na stronie Olimpiady.


  PAPAYdruk - najlepsze nadruki na koszulkach, Artykuły reklamowe