• 34. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna
  2022-08-15 Weronika Klemba
  Kategorie:
  • XXIX OI
  • Osiągnięcia 2021/2022

  Zakończyła się 34. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna 2022. Gospodarzem wydarzenia była Indonezja, a zawody odbyły się stacjonarnie.
  W składzie polskiej drużyny byli:

  Reprezentanci Polski zdobyli trzy srebra (Kacper Paciorek, Jan Strzeszyński, Michał Stawarz) i jeden brąz (Jeremiasz Preiss). Pełne wyniki można znaleźć w rankingu IOI.
  Opiekunami drużyny byli dr Piotr Chrząstowski-Wachtel z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Paweł Gawrychowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
  Serdecznie gratulujemy!

  Reprezentacja Polski na IOI 2022

 • IOI 2022
  2022-08-08 Weronika Klemba
  Kategorie:
  • XXIX OI

  W dniach 08-15 sierpnia odbędzie się 34 Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (IOI 2022). Gospodarzami zawodów stacjonarnych jest Indonezja. Do polskiej reprezentacji należą:

  Opiekunami drużyny są: dr Piotr Chrząstowski-Wachtel z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Paweł Gawrychowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Życzymy powodzenia!

 • CEOI 2022
  2022-08-01 Weronika Klemba
  Kategorie:
  • XXIX OI
  • Osiągnięcia 2021/2022
  • XXX OI

  Zakończyła się Środkowoeuropejska Olimpiada Informatyczna 2022 (CEOI 2022). Zawody odbyły się między 24 a 30 lipca w mieście Varazdin w Chorwacji. Nasi zawodnicy osiągnęli spektakularne wyniki i znaleźli się w pierwszej siedemnastce rankingu. W składzie reprezentacji byli:

  • Jan Strzeszyński, absolwent XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, zdobył złoto,
  • Michał Stawarz, absolwent XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, zdobył złoto,
  • Kacper Paciorek, absolwent V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, zdobył srebro,
  • Jeremiasz Preiss, absolwent XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, zdobył brąz.

  Opiekunami drużyny byli dr Paweł Gawrychowski z Instytutu Informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Krzysztof Boryczka, student Uniwersytetu Wrocławskiego. 

 • CEOI 2022
  2022-07-25 Weronika Klemba
  Kategorie:
  • XXIX OI

  W dniach 24-30 lipca odbędzie się Centralno Europejska Olimpiada Informatyczna (CEOI). Zawody rozgrywają się w Chorwacji, w Varazdin. Do polskiej reprezentacji należą:

  - Jan Strzeszyński, 

  - Michał Stawarz,

  - Kacper Paciorek

  - Jeremiasz Preiss

  Opiekunami drużyny są dr Paweł Gawrychowski i Krzysztof Boryczka z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

  Życzymy powodzenia!


 • Mini kursy
  2022-05-06 Weronika Klemba
  Kategorie:
  • XXIX OI

  Serdecznie zapraszamy na dwa mini kursy. Już 9 maja, o godzinie 9:00, na kanale będzie można obejrzeć ciekawe materiały i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu informatyki. Dodatkowo będzie można zadawać pytania w komentarzach, na które autorzy kursów odpowiedzą podczas spotakania na żywo w czerwcu. 

  Mini kurs 1: ,,Programowanie w Pythonie i jego zastosowanie do analizy danych"

  Autor: dr Janusz Jabłonowski - pracownik Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, specjalizuje się w językach programowania, jest ekspertem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 

  Streszczenie: ,,Python jest niezwykłym narzędziem. Dzięki swojej prostocie i elegancji stał się jednym z najpopularniejszych języków programowania. Ale nie popularność jest najważniejsza, Python jest językiem, w którym można w pełni poczuć radość programowania i przy okazji napisać ciekawe programy używające rozbudowanych typów danych. A to tylko początek..."

  W trakcie spotkań przyjrzymy się Pythonowi i narzędziom wspomagającym z nim pracę, przygotujemy pizzę i napiszemy jeszcze trochę innych programów, w których m.in. zapoznamy się z dostępnymi strukturami danych w tym nietypowym języku.

   

  Mini kurs 2: ,,Teoria gier w sztucznej inteligencji"

  Autor: dr Oskar Skibski - pracownik Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, specjalizuje się w algorytmicznej teorii gier oraz analizie sieci, wybitny dydaktyk, redkator miesięcznika Delta.

  Streszczenie: ,,Stworzenie maszyny, która potrafi wygrać z człowiekiem w gry wymagające logicznego myślenia, stanowiło wyzwanie przez wiele lat. W tej serii wykładów przedstawimy stare jak i nowe związki teorii gier ze sztuczną inteligencją. Opowiemy o grze w ratowanie słoni, systemie wymiany nerek i o tym, w jaki sposób wytłumaczyć przy użyciu teorii gier dlaczego lew jest groźny."

  Serdecznie zapraszamy!

 • Wyniki BOI
  2022-05-03 weronika klemba
  Kategorie:
  • XXIX OI
  • Osiągnięcia 2021/2022

  Zakończyła się 28 Bałtycka Olimpiada Informatyczna. Zawody odbyły się stacjonarnie, w niemieckim mieście Lubeka. Polska drużyna osiągnęła świetne wyniki. 

  Nasi reprezentanci zdobyli następujące medale:

  Opiekunami drużyny byli dr Piotr Chrząstowski-Wachtel z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Tomasz Nowak, student wydziału MIM na UW. 

  Tabelę wyników można zobaczyć tutaj.

  Serdecznie gratulujemy sukcesów!

 • Wybitni nauczyciele informatyki nagrodzeni stypendiami NASK-PIB
  2022-04-14 Krzysztof Diks
  Kategorie:
  • XXIX OI

  Podczas uroczystości zakończenia XXIX Olimpiady Informatycznej, w ramach Programu stypendialnego Olimpiady Informatycznej, 22 wybitnych nauczycieli informatyki zostało wyróżnionych stypendiami ufundowanymi przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy w ramach Programu Stypendialnego Olimpiady Informatycznej, którego patronem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a bezpośrednim pomysłodawcą minister Janusz Cieszyński. W programie nagradzani są nauczyciele za systemową pracę z uczniami uzdolnionymi informatycznie, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz przygotowań do startu w Olimpiadzie Informatycznej. Stypendia przyznawane są w czterech kategoriach:

  1. Nagroda specjalna za nadzwyczajne osiągnięcia i tytuł Informatycznego Superbelfra Roku 2022 – 50 000 zł.
  2. Nagroda I stopnia za osiągnięcia wybitne – 30 000 zł (3 000 zł x 10 miesięcy, co najwyżej 4 laureatów).
  3. Nagroda II stopnia za osiągnięcia wyróżniające – 20 000 zł (2 000 zł x 10 miesięcy, co najwyżej 12 laureatów nagród I i II stopnia).
  4. Nagroda III stopnia za osiągnięcia znaczące – 15 000 (1 500 zł x 10 miesięcy, co najwyżej 20 laureatów nagród I, II i III stopnia).

  Oto lista tegorocznych laureatów.

  P. Joanna Śmigielska Informatycznym Superbelfrem Roku

  Na zdjęciu od lewej: p. Magdalena Traczuk-Rąpała, główna specjalistka w Departamencie Programów Nauczania i Podręczników, Ministerstwo Edukacji i Nauki; p. Magdalena Tarczewska-Szymańska, zastępczyni dyrektora NASK – PIB; minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa; oraz p. Joanna Śmigielska, nauczycielka w XIV LO w Warszawie, Informatyczny Superbelfer Roku 2022.